Για τα καλά στο παιχνίδι της παραμονής στην κορυφαία κατηγορία μπήκε η Αρμίνια μετά το σημερινό 2-0 στην έδρα της Λειψίας, η οποία προερχόταν από μία ισοπαλία και μία νίκη.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «κλειδώσουν» επί της ουσίας το δεύτερο σερί «τρίποντο» ενώ αγωνίζονταν με 10 παίκτες! Ο Κλος στο 70΄, δώδεκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (58΄) πήρε τον δρόμο προς τ΄ αποδυτήρια (αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη) και πέντε λεπτά μετά ο Οκουγκάβα «έγραψε» το 2-0.

Μετά από 17 γκολ σε 4 αγωνιστικές και 4 σερί ήττες, η Γκλάντμπαχ έδειξε αποφασισμένη ν΄ αντιδράσει στην έδρα της Χοφενχάιμ, ομάδας που στην τελευταία πεντάδα αγώνων μετρούσε 4 νίκες και μία ισοπαλία.

Τελικά, όμως, ο Νιγηριανός Ακπογκούμα, που πέρασε αλλαγή στο 87΄ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 1-1, αφήνοντας την Μπορούσια χωρίς νίκη για 5η σερί αγωνιστική και μέσα στο τιμ των ομάδων που μάχονται για ν’ απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις.

Η Ουνιόν Βερολίνου επέστρεψε στις νίκες μετά από 2 αγωνιστικές (1-0 εκτός την Μπόχουμ), ενώ η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πανηγύρισε για τρίτο σερί ματς, αυτή την φορά με το 1-0 επί της Μάιντς.