Η Χοφενχάιμ επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα, περνώντας εμφατικά από την «Veltins Arena», όπου συνέτριψε με 3-0 σκορ τη Σάλκε, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Αυτή νίκη ανέβασε τους φιλοξενούμενους στην 3η θέση της βαθμολογίας και τους επέτρεψε να προσπεράσουν τις Μπάγερν και Ντόρτμουντ, έχοντας βέβαια έναν αγώνα περισσότερο.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα του Αντρέ Μπρέιτενρεϊτερ προκειμένου να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Σκοβ (11΄) και Νταμπούρ (45΄+2) και να βάλει τις βάσεις για την 5η νικη της στο εφετινό πρωτάθλημα, απέναντι σε μία Σάλκε που συνεχίζει να «παραπαίει» (4η σερί ήττα), παραμένοντας κάτω απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χοφενχάιμ συνέχισε με τις ίδιες επιθετικές διαθέσεις και βρήκε και τρίτο γκολ με δεύτερο εύστοχο πέναλτι του Σκοβ στο 59′, τελειώνοντας οριστικά το ματς.