Η Βέρντερ Βρέμης και η Μπόχουμ έγιναν οι πρώτες ομάδες της Bundesliga που αποκλείστηκαν στο εφετινό Κύπελλο Γερμανίας. Η Βέρντερ ηττήθηκε 3-2 εκτός έδρας από τη Βικτόρια Κολωνίας, στο πλαίσιο του 1ο γύρου του DFB-Pokal, και έμεινε με το… καλημέρα εκτός συνέχειας στο θεσμό.

Οι «πράσινοι» έμειναν στο 11ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πίπερ με απευθείας κόκκινη κάρτα, ωστόσο κατάφεραν να προηγηθούν λίγο πριν το ημίχρονο με το γκολ του Ντουκς (43΄). Ο Φίλιπ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 72΄, ωστόσο ο Φίλκρουγκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Βέρντερ με πέναλτι στο 77΄. Ο Φίλιπ «έγραψε» το 2-2 στο 79΄ και, ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας όδευε προς την παράταση, ο Μπογκίτσεβιτς διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις (90+4΄) το 3-2, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στη Βικτόρια της Γ΄ κατηγορίας.

Από την πλευρά της, η Μπόχουμ ηττήθηκε 4-1 στα πέναλτι από την Αρμίνια στο Μπίλεφελντ και… αποχαιρέτησε και αυτή το Κύπελλο Γερμανίας. Η Αρμίνια προηγήθηκε 2-0 (25΄ Σιπνόσκι, 29΄ Μπιανκαντί), αλλά η Μάιντς μείωσε πριν το ημίχρονο (45+2΄ Ασάνο) και έστειλε το ματς στην παράταση, χάρη στο γκολ του Τσόλερ στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1΄). Στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Εκεί οι παίκτες των γηπεδούχων ήταν άκρως αποτελεσματικοί, την ώρα που Χόφμαν και Στέγκερ αστόχησαν για λογαριασμό της Μάιντς, με αποτέλεσμα η Αρμίνια της Γ΄ κατηγορίας να προκριθεί στους «32» του Κυπέλλου.

Στο μεταξύ, οι υπόλοιπες ομάδες της μεγάλης κατηγορίας που αγωνίζονταν σήμερα (Στουτγκάρδη, Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν και Μάιντς) δικαιολόγησαν τον τίτλο του φαβορί και προκρίθηκαν στους «32» του Κυπέλλου Γερμανίας. Μάλιστα, η Λεβερκούζεν και η Ντόρτμουντ… διέλυσαν τους αντιπάλους τους, επικρατώντας με 8-0 και 6-1, αντίστοιχα.

Σε αναμετρήσεις του 1ου γύρου στο Κύπελλο Γερμανίας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ζαντχάουζεν – Ανόβερο 4-2 στα πέναλτι (κ.δ. και πρτ. 3-3)

Ζααρμπρίκεν – Καρλσρούη 2-1

Μπέρσενμπρικ – Γκλάντμπαχ 0-7

Άϊντραχτ Μπραουνσβάιχ – Σάλκε 1-3

Μπάλινγκεν – Στουτγκάρδη 0-4

Καρλ Τσάις Ιένα – Χέρτα Βερολίνου 0-5

Άτλας Ντέλμενχορστ – Ζανκτ Πάουλι 0-5

Ομπερνόιλαντ – Νυρεμβέργη 1-9