Οι Έκπε Ούντο της Φενερμπαχτσέ και ο Κάιλ Χάινς της ΤΣΣΚΑ Μόσχας «μοιράστηκαν» τον τίτλο του MVP στις δεύτερες αναμετρήσεις στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague, συγκεντρώνοντας από 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Ούντο οδήγησε την επίθεση της τουρκικής ομάδας στο 2-0 επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους (7/9δ., 4/5β.), 4 ριμπάουντ, 5 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από την πλευρά του, ο Χάινς πρωταγωνίστησε στο 2-0 της ΤΣΣΚΑ επί του Ερυθρού Αστέρα, με 19 πόντους (8/9δ., 3/3β.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, κανένα λάθος και 2 κερδισμένα φάουλ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης συγκέντρωσε 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, αλλά η ήττα του Παναθηναϊκού στη Βιτόρια από τη Λαμποράλ Κούτσα και στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση του στέρησε την ευκαιρία να κερδίσει τον τίτλο του MVP.