Με ηγέτες τους Σέρχι Ροντρίγκες και Μάλκολμ Ντιλέινι, η -σούπερ ανταγωνιστική παρά τις τρεις απουσίες βασικών παικτών της- Αρμάνι Μιλάνο έριξε τη… βόμβα της 20ής αγωνιστικής της Euroleague, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 75-73, σε ένα απ’ τα καλύτερα παιχνίδια της εφετινής διοργάνωσης.

Η ιταλική ομάδα, που είχε να αγωνιστεί (λόγω κορωνοϊού) από τις 16 Δεκεμβρίου και την εντός έδρας ήττα της απ’ τη Ρεάλ (73-75), βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-6, κάνοντας… πράγματα και θαύματα στην τελευταία περίοδο, όπου με ένα επί μέρους 28-19 «γύρισε» το ματς, νικώντας για δεύτερη φορά φέτος την «Μπάρτσα».

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τους «μπλαουγκράνα» μετά τη συντριβή τους απ’ την Μπασκόνια (95-75, 30/12), βλέποντας έτσι το ρεκόρ τους να υποχωρήσει σε 15-4.

Από εκεί και πέρα «ποδαρικό» με το… δεξί έκανε η Μπάγερν Μονάχου, στο πρώτο παιχνίδι της για το 2022 στην Euroleague, επικρατώντας έστω και δύσκολα της ουραγού (αλλά πάντα μαχητικής) Ζαλγκίρις με 74-65, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-10.

Οι Λιθουανοί (με ρεκόρ 3-14), που είχαν να αγωνιστούν στη Euroleague από τις 17 Δεκεμβρίου (και την ήττα τους με 66-53 απ’ την Ούνικς στο Καζάν), πάλεψαν για περισσότερο από ένα ημίχρονο, όμως ένα ξέσπασμα των Βαυαρών στα μέσα της τρίτης περιόδου κι άλλο ένα στο 34ο λεπτό, όπου ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, «καθάρισαν» ουσιαστικά τον αγώνα υπέρ της γερμανικής ομάδας.