Με «διπλό» στο Βερολίνο, επέστρεψε η Φενερμπαχτσέ στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-1.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 78-71 της Άλμπα, για την 4η αγωνιστική, ολοκληρώνοντας με νίκη τη «διαβολοβδομάδα» και υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην τρίτη ήττα τους.

Η τουρκική ομάδα εξαργύρωσε τη σταθερότητα σε άμυνα και επίθεση σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 15-23 και 16-20, αντίστοιχα, εξασφαλίζοντας στο 30΄ μία διψήφια διαφορά ασφαλείας (+11, 47-58). Με τα αμυντικά αντανακλαστικά να… χαλαρώσουν στον επίλογο της αναμέτρησης, αλλά την παραγωγικότητα να παραμένει στα ύψη, η Φενέρ δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 71-78.

Πρώτος σκόρερ των νικητών, που τελειώσαν τον αγώνα με 13/30 τρίποντα, ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις με 14 πόντους, ενώ από την Άλμπα ξεχώρισαν οι Ματέο Σπανιόλο και Μάρτιν Χέρμανσον, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 31-38, 47-58, 71-78

Έκανε το «2 στα 2» η Παρτιζάν στη «διαβολοβδομάδα»

Δίχως απώλειες ολοκλήρωσε η Παρτιζάν την πρώτη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague. Η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πέρασε νικηφόρα από την προσωρινή έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι (Aleksandar Nikolic Hall) και με το τελικό 91-79, για την 4η αγωνιστική, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου επέτρεψε στην Παρτιζάν όχι μόνο να πετύχει την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, αλλά με διάρκεια στο κομμάτι της παραγωγικότητας στον… επίλογο, να φτάσει άνετα στη νίκη με 91-79.

Κορυφαίος των νικητών ο Στέρλινγκ Μπράουν με 20 πόντους ενώ από τη Μακάμπι ξεχώρισε Λίβαϊ Ράντολφ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 46-42, 64-66, 79-91