Το πιο εύκολο πρωτάθλημα στην Ιστορία της αναμένεται να κατακτήσει εφέτος η Παρί Σεν Ζερμέν. Για 70 λεπτά η Λιλ πρόβαλλε σθεναρή αντίσταση στο «Παρκ ντε Πρενς», αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο οι Παριζιάνοι πέτυχαν την 12η νίκη σε ισάριθμα ματς στη Ligue 1 (2-1) και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο από τους διώκτες τους.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ κυνηγά πάρα πολλά ρεκόρ, ένα εκ των οποίων είναι οι περισσότερες διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα. Την πρωτιά κατέχει η Μονακό με 16 σερί «τρίποντα», με τους «πρωτευουσιάνους» να ψάχνουν άλλες τέσσερις για να ισοφαρίσουν την ομάδα του Πριγκιπάτου και πέντε για να καταρρίψουν το ρεκόρ συνεχόμενων νικών.
Η Παρί, πλέον, θα ρίξει όλο το βάρος στο Champions League και στο καθοριστικό για το μέλλον της στη διοργάνωση ματς με τη Νάπολι την προσεχή Τρίτη (6/11) στο «Σαν Πάολο», όπου θέλει πάση θυσία τη νίκη για να μείνει «ζωντανή» στο… κόλπο της πρόκρισης στα νοκ άουτ ματς.