Ο Γουεά και το VAR έβαλαν δύσκολα στην οικοδέσποινα Αμερική και ο Φαχάρδο την αποτελείωσε.

Στο 8ο λεπτό ο Γουέστον ΜακΚένι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναμά, όμως το VAR είδε οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Γουεά, άφησε με 10 την ομάδα του Μπελχάρτερ.

Στο 22′ ο Μπαλόγκουν με τρομερό τέρμα έδωσε προβάδισμα στην οικοδέσποινα Αμερική, όμως τέσσερα λεπτά μετά ο Μπλάκμαν ισοφάρισε σε 1-1 πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Παναμάς εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα και ο Φαχάρδο έκανε το 2-1 στο 83ο λεπτό, όμως λίγα λεπτά μετά και ο Παναμάς τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες με αποβολή του Καρασκουίγια.

Πλέον όλοι στον 3ο όμιλο διεκδικούν την πρόκριση, με την Αμερική να μη θέλει να κάνει αρνητικό ρεκόρ και σαν οικοδέσποινα δεν θέλει να μείνει εκτός από τους ομίλους, πρώτη μετά από 37 χρόνια.