Απογοητευτική ήταν η πορεία του Μεξικού στο φετινό -διευρυμένο- Copa America, αφού οι «Αζτέκας», δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τα προημιτελικά αποχαιρετώντας τη διοργάνωση με μια νίκη, μια ήττα και μια ισοπαλία.

Στην αναμέτρηση με το Εκουαδόρ για την 3η αγωνιστική των ομίλων, που είχε τον χαρακτήρα τελικού, οι Μεξικανοί είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο χρόνος κυλούσε και το αποτέλεσμα δεν έρχονταν με τα πόδια να βαραίνουν και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε το Εκουαδόρ να πανηγυρίζει την πρόκριση αφού στην ισοβαθμία με το Μεξικό, είχε καλύτερο συντελεστή τερμάτων.

Το ματς, μάλιστα είχε δραματική εξέλιξη στο φινάλε, αφού στο 90+8′ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Μεξικού, όμως μετά από εξέταση του video, πήρε πίσω την αρχική του απόφαση!

Έτσι, η ομάδα του Ορμπελίν Πινέδα, που αγωνίστηκε βασικός χωρίς να καταφέρει να βοηθήσει την ομάδα του στα 67 λεπτά που αγωνίστηκε, αφού σε εκείνο το σημείο αντικαταστάθηκε από τον Μαρτίνεζ, γνώρισε οδυνηρό αποκλεισμό.

Στη Βενεζουέλα η πρωτιά του ομίλου

Στο άλλο ματς του Group B, η Βενεζουέλα έκανε… περίπατο κόντρα στην Τζαμάικα, επικρατώντας με 3-0 και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά, καταλαμβάνοντας και την πρωτιά του ομίλου με τρεις νίκες.

Ο Μπέλο στο 49′, ο Ροντόν στο 56′ και ο Ραμίρεζ στο 85ο λεπτό, ήταν οι σκόρερ της Βενεζουέλας στο άνετο 3-0 επί της Τζαμάικα, σφραγίζοντας με πανηγυρικό τρόπο την πρωτιά του ομίλου.