Τεράστια ανατροπή και πρόκριση στην παράταση για την Καραμπάγκ.

Ανατροπή… επικών διαστάσεων έκανε η Καραμπάγκ, καθώς θριάμβευσε επί της Λουντογκόρετς στο Ράζγκραντ με 7-2 στην παράταση (3-2 στην κανονική διάρκεια) κι «επιστρέφοντας» απ’ την εντός έδρας ήττα της στον πρώτο αγώνα (1-2), εξασφάλισε την παρουσία της στα play off του Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, με… έπαθλο μία θέση στο League Stage της διοργάνωσης.

Οι Αζέροι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους παίρνοντας προβάδισμα με τον Ζουνίνιο στο 7′. Η Λουντογκόρετς ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Ντουά (12′, 23′ πέν.), όμως η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στην Καραμπαγκ. Στο 45΄+4′ ο Μπενζιά ισοφάρισε σε 2-2 με πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Αντράντε έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους.

Στην παράταση η Καραμπάγκ απέκτησε προβάδισμα… πρόκρισης με το γκολ του Μπαριάμοφ στο 93′, με τη Λουντογκόρετς να «καταρρέει» και να δέχεται άλλα τρία γκολ από τους Τσίτσα (111′), Αντράντε (112′) και Μπενζιά (118′) που διαμόρφωσαν το εμφατικό 7-2 των Αζέρων.

Στην παράταση «λύγισε» η Λιλ τη Φενερμπαχτσέ του Ζοσέ Μουρίνιο. Με το αυτογκόλ του Ντιακιτέ, οι Τούρκοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 90’+1′ για να στείλουν τον αγώνα στην παράταση (η Λιλ είχε νικήσει με 2-1 στον πρώτο αγώνα), όμως οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν «εισιτήριο» για τα play off με το τέρμα του Ντέιβιντ στο 116′.

Μεγάλο διπλό πήρε και η Ντινάμο Κιέβο, επικρατώντας των Ρέιντζερς με 2-0 στη Γλασκώβη (82′ Πιχάλιονοκ και 84′ Βολόσιν τα γκολ), ενώ η Σπάρτα Πράγας πέρασε με νίκη 3-2 απ’ το Βουκουρέστι απέναντι στη Στεάουα και θα αντιμετωπίσει στα play off τη Μάλμε, που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των δεύτερων αγώνων του Γ΄ προκριματικού γύρου του Champions League: