Μπορεί στο ισπανικό πρωτάθλημα να αγνοεί τη νίκη τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές (μετράει 2 ισοπαλίες και ήττα) ωστόσο η Μπαρτσελόνα στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ τα πηγαίνει περίφημα.
Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Βαλβέρδε επιβλήθηκε την Τετάρτη με 4-2 της Τότεναμ -των σημαντικών απουσιών- στο Λονδίνο, κι έκανε το «2 στα 2» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Μέσι σημάδεψε δις το δοκάρι του Λιορίς ωστόσο, με δύο γκολ στην επανάληψη «σφράγισε» το «διπλό» για τους Καταλανούς, αφήνοντας χωρίς βαθμό τους «πετεινούς».

Από εκεί και πέρα, με τον Ικάρντι να σημειώνει το νικητήριο γκολ, η Ίντερ επιβλήθηκε με 2-1 στην έδρα της Αϊντχόφεν (2-1) και διπλασίασε κι αυτή τις νίκες της στη διοργάνωση.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και με την Ατλέτικο, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντουάν Γκριεζμάν, που πέτυχε δύο τέρματα, επιβλήθηκε με 3-1 της Μπριζ.

Το «δύο στα δύο» όμως έκανε και η Ντόρτμουντ, επικρατώντας με 3-0 της Μονακό, με τη Λίβερπουλ αντίθετα να τιμωρείται στο «Σαν Πάολο» στο 90′, καθώς τότε δέχτηκε το γκολ του Ινσίνιε, με το οποίο η Νάπολι επικράτησε με 1-0 σκορ.

Νωρίτερα η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το πρώτο της «τρίποντο» στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας συνέτριψαν με 6-1 τον Ερυθρό Αστέρα στο «Παρκ ντε Πρενς», αφήνοντας έτσι πίσω τους την ήττα της πρεμιέρας από τη Λίβερπουλ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Νεϊμάρ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ με δύο γκολ σπάνιας ομορφιάς από εκτελέσεις φάουλ.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα η Σάλκε «έσπασε το ρόδι» στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, καθώς με τέρμα του ΜακΚίνι στο 88ο λεπτό πέρασε νικηφόρα από την RZD Arena της Μόσχας, επικρατώντας με 1-0 της τοπικής Λοκομοτίβ.