Η Μπαρτσελόνα ήταν η ομάδα που… χαμογέλασε στο πρώτο clasico της σεζόν στην Ισπανία, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Ρεάλ Μαδρίτης το Σάββατο στο «Καμπ Νου», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Η ομάδα του Μαρτίνο πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 19ο λεπτό με τον Νεϊμάρ, ο οποίος βρήκε… δίχτυα στην παρθενική του συμμετοχή σε ντέρμπι των δύο μεγάλων αντιπάλων, ενώ ο Σάντσες στο 78ο λεπτό με μία «λόμπα» για… όσκαρ, διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Χεσέ στο 90+1 για τη Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα με αυτό το «τρίποντο» έφτασε τους 28 βαθμούς και εδραιώθηκε στην κορυφή, αυξάνοντας στο +6 τη διαφορά της από τη «βασίλισσα», η οποία παρέμεινε στην τρίτη θέση με 22 βαθμούς, ούσα στο -2 από τη συμπολίτισσά της Ατλέτικο, που φιλοξενεί αύριο την Μπέτις.

Η Μπάρτσελόνα παρατάχθηκε με τον Βαλντές κάτω από τα δοκάρια και τους Αντριάνο, Μαστσεράνο, Πικέ και Άλβες και συνθέτουν την αμυντική τετράδα από τα αριστερά προς τα δεξιά.

Καθαρό αμυντικό χαφ ήταν ο Μπουσκέτς, μπροστά του στα χαφ ξεκίνησαν οι Ινιέστα-Τσάβι και στην επίθεση ήταν οι Νεϊμάρ (αριστερά), Μέσι (δεξιά) και Φάμπρεγας (στην κορυφή).

Στην αντίπερα όχθη, κάτω από τα δοκάρια της Ρεάλ πήρε θέση ο Ντιέγκο Λόπεθ και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- ξεκίνησαν οι Μαρσέλο, Βαράν, Ράμος και Καρβαχάλ.

Σε ρόλο «σκούπας» μπροστά απ’ την άμυνα ήταν ο Πέπε, εσωτερικά χαφ ήταν οι Μόντριτς-Κεντίρα, ενώ την τριάδα της επίθεσης συνέθεταν οι Μπέιλ (αριστερά), Ντι Μαρία (δεξιά) και Ρονάλντο (κορυφή).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε στην πρώτη της επίσκεψη στα καρέ του Λόπεθ να ανοίξει το σκορ.

Πιο συγκεκριμένα, στο 19′, ο Νειμάρ με κοντινό πλασέ από αριστερά έστειλε την μπάλα, αφού αυτή κόντραρε στον Βαράν, στα δίχτυα του γκολκίπερ της Ρεάλ.

Δύο λεπτά αργότερα οι «μπλαουγκράνα» είχαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-0, ωστόσο το πλασέ του Μέσι, ο οποίος έφυγε μόνος από δεξιά, δεν βρήκε στόχο.

Στο 44′ η Ρεάλ απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με τον Βαλντές να είναι σε ετοιμότητα, αποκρούοντας την προβολή του Κεντίρα μέσα από την μικρή περιοχή, έπειτα από παράλληλη σέντρα του Κριστιάνο Ρονάλντο (ζήτησε πέναλτι για χέρι η Ρεάλ μετά την απόκρουση).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ πίεση για την ισοφάριση και απείλησε με τον νεοεισελθόντα Μπενζεμά, ο οποίος στο 72΄εξαπέλυσε έναν κεραυνό, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι της «Μπάρτσα».

Το δεύτερο γκολ των Καταλανών ήρθε στο 78′, με τον Αλέξις Σάντες να κάνει το 2-0 με εντυπωσιακή «λόμπα» έξω από την περιοχή, με την οποία «κρέμασε» τον Ντιέγκο Λόπεθ, που είχε κάνει βήματα μπροστά.

H «βασίλισσα» το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 91′ με τον Χεσέ Ροντρίγκεθ, ο οποίος από μπαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο βγήκε στην αντεπίθεση και με σουτ νίκησε τον Βίκτορ Βαλντές για το τελικό 2-1.

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 2-1

Γκολ: 19′ Νεϊμάρ (Μπαρτσελονα), 78′ Σάντσες (Μπαρτσελονα), 90+1′ Χεσέ (Ρεάλ)

Κίτρινες: 7′ Μπουσκέτς (Μπαρτσελονα), 14′ Σέρχιο Ράμος (Ρεάλ), 35′ Αντριάνο (Μπαρτσελονα), Μπέιλ (Ρεάλ), 64′ Μαρσέλο (Ρεάλ)

Δοκάρια: 72′ Μπενζεμά (Ρεάλ)

Μπαρτσελόνα (Χεράρδο Μαρτίνο):
 Βαλντές, Αντριάνο, Μαστσεράνο, Πικέ, Άλβες, Μπουσκέτς, Ινιέστα (77′ Σονγκ), Τσάβι, Νεϊμάρ (84′ Πέδρο), Μέσι, Φάμπρεγας (70′ Σάντσες)

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Ντιέγκο Λόπεθ, Μαρσέλο, Βαράν, Ράμος (56′ Ιγιαραμέντι), Καρβαχάλ, Πέπε, Μόντριτς, Κεντίρα, Μπέιλ (61′ Μπενζεμά), Ρονάλντο, Ντι Μαρία (76′ Χεσέ)

(Το γκολ του Νεϊμάρ)

(Το δοκάρι της Ρεάλ)

(Το γκολ του Σάντσες)

(Το γκολ του Χεσέ )

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαγιαδολίδ 0-3 (31′ Έμπερτ, 39′ Χάβι Γκέρα, 48′ Ντ. Λάρσον)

Σάββατο
Μάλαγα – Θέλτα 0-5 (6′ και 64′ Άλεξ Λόπεθ, 23′ Αγκούστο Φερνάντες, 73′ Νολίτο, 81′ Τσάρλες)
Μπαρτσελόνα – Ρεάλ 2-1 (19′ Νεϊμάρ, 78′ Αλέξις Σάντσες / 91′ Χεσέ Ροντρίγκεθ)
Έλτσε – Γρανάδα (21:00)
Λεβάντε – Εσπανιόλ (23:00)