Σαφές προβάδισμα έναντι της Μάντσεστερ Σίτι για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ απέκτησε η Μπαρτσελόνα.

Οι «μπλαουγκράνα» επιβλήθηκαν με 2-1 των «πολιτών», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τη φάση των 16 της διοργάνωσης, που διεξήχθη την Τρίτη στο «Έτιχαντ» και, όπως είναι φυσικό, πλέον έχουν το «πάνω χέρι» για την κατάκτηση του εισιτηρίου που οδηγεί στους «8».

Η ομάδα του Ενρίκε πάντως είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» ουσιαστικά την πρόκριση, καθώς κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον Μέσι, πάντως να αστοχεί τόσο στην εκτέλεση (απέκρουσε ο Χαρτ) όσο και στην κεφαλιά που έκανε, παίρνοντας το «ριμπάουντ».

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Καταλανών ήταν ο Λουίς Σουάρες, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο: στο 16ο λεπτό, όταν από το λάθος του Κομπανί «κεραυνοβόλησε» τον Χαρτ και στο 30′, όταν από το γύρισμα του Ζόρντι Άλμπα με προβολή «έγραψε» το 0-2.

Η Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει με τον Αγουέρο στο 70′, μετά από καταπληκτική ενέργεια του Νταβίντ Σίλβα.

Το μομέντουμ έδειχνε να είναι με τη Σίτι, η οποία πίεζε για την ισοφάριση. Eντούτοις στο 74′ η ομάδα του Πελεγκρίνι έμεινε με 10 παίκτες μετά την (αυστηρή) αποβολή του Κλισί και κάπου εκεί η πλάστιγγα του ματς έγειρε οριστικά υπέρ των Ισπανών.

Όπως προαναφέραμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Ενρίκε είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση, αλλά ο Χαρτ απόκρουσε το πέναλτι του Μέσι (το κέρδισε ο Αργεντινός από τον Ζαμπαλέτα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι δοκάρι είχε η Μπάρτσα στο 44′ με τον Ντάνι Άλβες.