Υγιεινό περίπατο έκανε το Σάββατο η Μπαρτσελόνα απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο, καθώς τη φιλοδώρησε με… μισή ντουζίνα γκολ (6-0) στο Καμπ Νου για την 24η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, και αναρριχήθηκε στην κορυφή, όπου ισοβαθμεί με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο μεγάλος αστέρας των Καταλανών, Λιονέλ Μέσι, ο οποίος σκόραρε δύο φορές και έφτασε τα 227 τέρματα στο ισπανικό πρωτάθλημα, πιάνονταςς στην 4η θέση τον Αλφρέδο Ντι Στέφανο.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ με τον Αντριάνο μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ στο 37′ ο Λίο Μέσι έκανε το 2-0. Στο 53′ ο Αλέξις ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Πέδρο έκανε το 4-0.

Στο 68′ ο Μέσι με το 2ο προσωπικό του τέρμα έκανε το 5-0, ενώ στο 89′ ο Νεϊμάρ έγραψε το τελικό 6-0.

Μπαρτσελόνα: Βαλδές, Πικέ, Πουγιόλ (69’ Μασεράνο), Αντριάνο, Ντάνι Αλβες, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Φάμπρεγας, Πέδρο (66’ Νεϊμάρ), Αλέξις Σάντσες, Μέσι (72′ Τέγιο)

Βαγιεκάνο: Ρουμπέν, Σαούλ, Ζε Κάστρο, Μοχίκα, Αρμπίγια (41’ Τίτο), Μπαένα, Τρασόρας, Μπουένο (61’ Βιέρα), Ροτσίνα, Ιάγο Φαλκέ, Λαριβέι (72′ Λόνγκο)