Με τη βοήθεια του διαιτητή η Μπαρτσελόνα νίκησε με 3-2 τη Σεβίλλη. Ο Μέσι ήταν πάλι μια ομάδα μόνος του, σκόραρε σε 12ο διαδοχικό ματς στο Καμπ Νου (21 τέρματα), με τους Ανδαλουσιάνους να αποτελεί την τρίτη καλύτερη πελάτισσά του! Ο Αργεντίνος έφτασε τα 16 απέναντι στους Σεβιγιάνους, έχει 18 γκολ κόντρα στη Ρεάλ και 20 με την Ατλέτικο.

Στο α’ μέρος η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη, είχε κάποιες ευκαιρίες με Νεϊμάρ, Μέσι, αλλά τη λύση έδωσε ένας πρώην παίκτης της Σεβίλλης, ο Άλβες. Στο 36′ ο Βραζιλιάνος μπακ σκόραρε με κεφαλιά, κάτι που είχε να συμβεί… τέσσερα χρόνια. Στην επανάληψη η Σεβίλλη κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, δυσκόλευε αρκετά την ανάπτυξη της Μπαρτσελόνα και έβγαινε πιο εύκολα στην αντεπίθεση. Στο 63′ έγινε η φάση που σημάδεψε το ματς, γκολ του Κάλα με κεφαλιά, αλλά ποτέ κανείς δεν κατάλαβε γιατί ο Μουνίθ το ακύρωσε.

Η Μπαρτσελόνα αφού τη γλίτωσε, πήρε τα πάνω της και στο 75′ έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ ο Μέσι πέτυχε το 2-0. Αυτό ήταν το 6ο του τέρμα στα πρώτα τέσσερα ματς, όπως και πέρσι. Η Σεβίλλη πάντως δεν τα παράτησε, με τον Ράκιτιτς να το παίρνει πάνω του εκμεταλλεύτηκε τα τεράστια αμυντικά κενά των Καταλανών και έκανε την ανατροπή. Στο 80′ έπειτα από ασίστ του Βιτόλο πέτυχε το 2-1 και στο 90′ έπειτα από δικό του κόρνερ ο Κόκε… πάγωσε το Καμπ Νου.

Μάλιστα, στο 92′ ο Μαρίν έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα τεράστιο διπλό, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει!
Ωστόσο, ο Μέσι είχε διαφορετική άποψη, ο Μουνίθ δεν σφύριξε μόλις συμπληρώθηκαν τα τρία λεπτά και ο Αργεντίνος έκανε τα δικά του στα λίγα δευτερόλεπτα που είχε στη διάθεσή του! Εξαιρετική κούρσα, ασίστ στον Αλέξις και η Βαρκελώνη στο πόδι! Όπως και το 2008, όταν η Μπαρτσελόνα κέρδιζε στο 94′ 2-1 την Εσπανιόλ αλλά με σκόρερ τον Μέσι!

Πάντως το… κλου του αγώνα ήταν μια ντρίμπλα του Νεϊμάρ!

Επιμέλεια: Γιώργος Σπανουδάκης