Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα το εντός έδρας παιχνίδι της με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι «μπλαουγκράνα», με τρία γκολ στα πρώτα 23 λεπτά του ματς, συνέτριψαν την Τρίτη με 4-1 τους βάσκους στο “Καμπ Νου” και έκαναν το «6 στα 6» στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Πιο συγκεκριμένα, η «Μπάρτσα» πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τέρματα των Νεϊμάρ (5΄) και Μέσι (8΄). Στο 23΄ ο Μπούσκετς έκανε το 3-0, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Ντε λα Μπελα στο 64, για να έρθει στο 77΄ ο Μπάρτρα να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Στον άλλο αγώνα η Λεβάντε, με τον Λουκά Βύντρα στην βασική ενδεκάδα, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Βαγιαδολίδ.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Τρίτη
Μπαρτσελόνα – Σοθιεδάδ 4-1 (5′ Νεϊμάρ, 8′ Μέσι, 23′ Μπουσκέτς, 77′ Μπάρτρα / 64′ Ντε λα Μπέγια)
Λεβάντε – Βαγιαδολίδ 1-1 (36′ Μπαμπά Ντιαβαρά / 42′ Χάβι Γκέρα)
Μάλαγα – Αλμερία (23:00)