Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Άρσεναλ σημείωσε την Πέμπτη ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στον αγώνα με την Κάραμπαγ, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός βρήκε δίχτυα μόλις στο 4ο λεπτό, βοηθώντας έτσι την ομάδα του Ουνάι Έμερι να φύγει από το Αζερμπαϊτζάν με το «διπλό», χάρη στο οποίο oι «κανονιέρηδες» έκαναν το «2 στα 2» στη διοργάνωση.

Από εκεί και πέρα, δεύτερη σερί νίκη πέτυχαν στο Europa League οι Σάλτσμπουργκ και Λειψία, με τους Αυστριακούς, μάλιστα, να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος επί της Σέλτικ (3-1), την ώρα που με το ίδιο σκορ επικρατούσαν οι Γερμανοί στην έδρα της Ρόζενμποργκ.

Νίκες με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για Μπέτις και Τσέλσι

Με τους Κάρλος Ζέκα και Πιέρο Σωτηρίου στο αρχικό σχήμα, η Κοπεγχάγη πήρε τεράστια νίκη στη Γαλλία επί της Μπορντό με 2-1, ενώ η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που μέχρι το 90ό λεπτό βρισκόταν πίσω στο σκορ, με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις πήρε απίστευτη νίκη επί της Βόρσκλα με 2-1.

Για τον 6ο όμιλο, στον οποίο βρίσκεται ο Ολυμπιακός, η Μπέτις, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε με 3-0 της Ντουντελάνζ κι έφτασε τους τέσσερις βαθμούς.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βίντι και η Τσέλσι, η οποία επικράτησε με 1-0 των Ούγγρων χάρη σε γκολ του Μοράτα στο 70ο λεπτό, στο άλλο ματς του ομίλου του ΠΑΟΚ (12ος).

Παλικαρίσια ισοπαλία για τον Απόλλωνα Λεμεσού κόντρα στη Μαρσέιγ
Από τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής ξεχώρισε αναμφίβολη η εμφατική (4-1) νίκη της Άιντραχτ επί της Λάτσιο στη Φρανκφούρτη, καθώς και η παλικαρίσια ισοπαλία 2-2 που απέσπασε στην έδρα του ο Απόλλων Λεμεσού κόντρα στη Μαρσέιγ, παρά το γεγονός οτι οι Κύπριοι είχαν βρεθεί να χάνουν με 2-0 από τους Μασσαλούς.
Η έκπληξη της 2ης αγωνιστικής βέβαια σημειώθηκε στο Κράσνονταρ, όπου η τοπική ομάδα υποχρέωσε τη Σεβίλλη στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση (2-1) αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Ανδαλουσιάνους, την ώρα που Σπαρτάκ Μόσχας και Βιγιαρεάλ ήρθαν ισόπαλες με το χορταστικό 3-3, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Καθόρλα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.