Με το τρίποντο στις αποσκευές της απέδρασε η Άρσεναλ από το «Βίλα Παρκ», στο πρώτο ματς για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Πιο συγκεκριμένα η ομάδα του Αρτέτα, πετυχαίνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις, νίκησε με 4-2 την Άστον Βίλα και συνεχίζει δυνατά τη μάχη της με τη Μάντσεστερ Σίτι για την κατάκτηση του φετινού τίτλου, καθώς επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ομάδα του Μπέρμιγχαμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Γουότκινς, για να ισοφαρίσει η Άρσεναλ με τον Σάκα (16′).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Κουτίνιο (31′), για να ισοφαρίσουν πάλι οι «κανονιέρηδες» με τον Ζιντσένκο στο 61ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες και ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα άλλαζε το σκορ.

Εντούτοις στις καθυστερήσεις ο Ζορζίνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη σπουδαία νίκη στην ομάδα του,  με τον Μαρτινέλι να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.