Να λοιπόν που ο Μάικλ Φελπς δεν είναι ανίκητος… Ο άνθρωπος των 22 χρυσών Ολυμπιακών μεταλλίων βρήκε τον… δασκαλό του στο πρόσωπο ενός 21χρονου αθλητή από τη Σιγκαπούρη, του Τζόζεφ Σκούλινγκ, ο οποίος με μία εκπληκτική κούρσα αναδείχθηκε Ολυμπιονίκης στα 100μ. πεταλούδα, τερματίζοντας μάλιστα καθαρά μπροστά από τον (τρεις φορές νικητή του αγωνίσματος) Αμερικανό σουπερστάρ.

Ο νεαρός Ασιάτης ήταν πάρα πολύ δυνατός από τα πρώτα μέτρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους υπόλοιπους φιναλίστ, τερματίζοντας σε 50.39, χρόνος που αποτελεί ρεκόρ Αγώνων αλλά και ρεκόρ Ασίας.

Τρία ασημένια μετάλλια!

Ο Φελπς, που έκανε πολύ κακό πρώτο 50άρι και γύρισε έκτος, ανέβηκε στη συνέχεια, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πιάσει τον Νοτιοαφρικανό Τσαντ Λε Κλος και τον Ούγγρο Λάζλο Τσεχ. Οι τρεις τους τερμάτισαν ταυτόχρονα σε 51.14 και πήραν από ένα ασημένιο μετάλλιο, που στην περίπτωση του Αμερικανού είναι το 27ο προσωπικό του σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Και πιθανότατα το τελευταίο σε ατομικό αγώνισμα…

Οι τρεις αθλητές ανέβηκαν πιασμένοι χέρι – χέρι στο βάθρο των νικητών κατά τη διάρκεια της απονομής των μεταλλίων.