Ο Τζον Στόουνς λύτρωσε ξανά τη Μάντσεστερ Σίτι, καθώς με δικό του γκολ στο 95΄ οι πρωταθλητές Αγγλίας γλίτωσαν τη «γκέλα» στην έδρα της ουραγού Γουλβς, πήραν τη νίκη με 2-1 και ανέβηκαν -τουλάχιστον προσωρινά- στην κορυφή της Premier League, περιμένοντας το παιχνίδι της Λίβερπουλ με την Τσέλσι.

Ο Άγγλος κεντρικός αμυντικός είχε πετύχει πριν ένα μήνα και το γκολ της ισοφάρισης (2-2) στο ντέρμπι με την Άρσεναλ, οπότε «πιστώνεται» πλέον τρεις πολύτιμους βαθμούς για τους «πολίτες».

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα και προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Στραντ Λάρσεν, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Σεμέδο.

Η Σίτι ανέβηκε, ισοφάρισε στο 33΄ με «κεραυνό» του Γκβάρντιολ, αλλά οι προσπάθειές της να ολοκληρώσει την ανατροπή σταματούσαν στον Ζοσέ Σα.

Αυτά μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η κεφαλιά του Στόουνς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με το γκολ να μετράει μετά από επιβεβαίωση του VAR, που έκρινε ότι ο εκτεθειμένος Μπερνάρντο Σίλβα δεν εμπόδιζε την ορατότητα του Σα.