Η Βραζιλία θα είναι τελικά η ομάδα που θα αντιμετωπίσουν οι ΗΠΑ στο τελικό του Confederations Cup, που θα λάβει χώρα την Κυριακή (21:30) στο Γιοχάνεσμπουργκ.

Η ομάδα του Carlos Dunga, στον σημερινό ημιτελικό με τη Νότια Αφρική επικράτησε δύσκολα με 1-0 επί της αξιόμαχης Νοτίου Αφρικής. Το γκολ πέτυχε ο Daniel Alves στο 87ʼ, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι, πέντε λεπτά νωρίτερα, στη θέση του Andre Santos.

Μετά τη σημερινή της ήττα η ομάδα του Joel Santana, θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό του Συνομοσπονδιών που θα διεξαχθεί την Κυριακή (16:00) στο Ρούστενμπουργκ την Ισπανία, η οποία χθες τέθηκε εκτός τελικού, από τις ΗΠΑ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα ανήκε στη Βραζιλία. Μόλις στο 12ʼ Ramires, με σουτ από το ύψος της περιοχής «απείλησε» για πρώτη φορά την εστία του Khune, ο οποίος όμως μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Η Νότιος Αφρική, μετά από εκείνο το σημείο πέρασε στην αντεπίθεση και στο 20ʼ ο Mokoena με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Julio Cesar.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο Βραζιλιάνοςπορτιέρο έδειξε τα ρεφλέξ του, καθώς απομάκρυνε σε κόρνερ, δυνατή εκτέλεση φάουλ του Tshabalala.

Στη συνέχεια για λογαριασμό της Selecao ανέλαβε… δράση ο Kaka, ο οποίος απώλεσε δις, να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Νοτίου Αφρικής.

Στο 37ʼ ο νεοαποκτηθείς άσος της Real Madrid πραγματοποίησε πλάσε από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι, καθώς πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Khune.

Πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Kaka, είδε το πλασέ του να εξουδετερώνεται με ευκολία από τον πορτιέρο της Νοτίου Αφρικής.

Στο 43ʼ ήταν σειρά της ομάδας του Joel Santana να απειλήσει, καθώς το σουτ του Pienaar πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Julio Cesar.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νότιος Αφρική ήταν πιο κινητική και στο 57ʼ «φλέρταρε» για ακόμη μία φορά με το γκολ.

Ο Modise πραγματοποίησε σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Luisao, ωστόσο ο Julio Cesar έδιωξε με υπερένταση τη μπάλα σε κόρνερ, με αποτέλεσμα να διατηρηθεί το 0-0.

Στο 61ʼ ο Fabiano, ο οποίος δεν φάνηκε στο σημερινό παιχνίδι πραγματοποίησε σουτ, το οποίο όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Khune.

Για να φτάσουμε στο 87ʼ όταν με δυνατή εκτέλεση φάουλ ο Daniel Alves άνοιξε το σκορ και έστειλε την ομάδα του στον τελικό της διοργάνωσης.

Κίτρινες κάρτες: Felipe Melo, Andre Santos, Daniel Alves – Masilela

Bραζιλία (Carlos Dunga): Julio Cesar, Maicon, Lucio, Luisao, Andre Santos (82ʼ Daniel Alves), Gilberto Silva, Felipe Melo, Ramires, Kaka, Robinho, Fabiano (90′ Kleberson)

Νότια Αφρική (Joel Santana): Khune, Gaxa, Mokoena, Booth, Masilela, Mhlongo, Dikgacoi, Pienaar (90′ Van Heerden), Modise (90′ Mashego), Tshabalala (90′ Mphela), Parker