Η Μπαρτσελόνα θα είναι τελικά η αντίπαλος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεξαχθεί στις 27 Μαΐου στη Ρώμη, καθώς χάρη σε γκολ του Ινιέστα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του δεύτερου ημιτελικού στο «Στάνφορντ Μπριζ» πήρε χρυσή ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Τσέλσι.

Έτσι, σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα στο «Καμπ Νου», κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τους «κόκκινους διαβόλους».

Το γκολ της ομάδας του Χίντινκ, η οποία έφτασε στην… πηγή, αλλά δεν μπόρεσε να πιει νερό πέτυχε ο Εσιέν στο 9΄της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Χίντινκ πήρε από νωρίς το… πάνω χέρι στον αγώνα και έκλεισε την ομάδα του Γκουαρντιόλα στα καρέ της, με αποτέλεσμα να καταφέρει να ανοίξει το σκορ αρκετά νωρίς.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 9’ ο Εσιέν με δυνατό σουτ, το οποίο βρήκε πρώτα στο δοκάρι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Λονδίνου.

Επτά λεπτά αργότερα, η Τσέλσι επισκέφτηκε για δεύτερη φορά την εστία των «μπλαουγκράνα». Ο Μαλουντά από τα αριστερά έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Λάμπαρντ, το σουτ του οποίου όμως πέρασε άουτ.

Στο 24′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν έμμεσο ακριβώς πάνω στη γραμμή της περιοχής από αριστερά, το οποίο όμως δεν μεταφράστηκε σε γκολ, καθώς ο Βαλντές έδιωξε με δυσκολία σουτ του Ντρογκμπά.

Ο επιθετικός μονόλογος των «μπλε» όμως είχε και συνέχεια.  Ο Ντρογκμπά και πάλι στο 26’ βγήκε τετ α τετ με τον Βαλντές, ωστόσο, ο τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο, μπλοκάροντας την μπάλα. Μάλιστα, σε αυτή τη φάση η ομάδα του Χίντινκ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.

Έπρεπε να περάσουν τριάντα λεπτά αγώνα για να δημιουργήσει την πρώτη καλή ευκαιρία της η ομάδα του Γκουαρντιόλα. Συγκεκριμένα στο 31’ μετά από μία επέλαση του Μέσι από αριστερά αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ινιέστα, το σουτ του οποίου όμως πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι “μπλε” να οπισθοχωρήσουν.

Εντούτοις, οι μπλαουγκράνα» δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τον Τσεχ, καθώς ένα σουτ του Τσάβι στο 37’ δε βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο των κινήσεων, ωστόσο η Τσέλσι ήταν αυτή που βρέθηκε κοντά στο γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 51’ ο Ντρογκμπά πλάσαρε τον Βαλντές, ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είπε ξανά «όχι» στον Ιβοριανό επιθετικό, κρατώντας το 1-0.

Στο 66’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, καθώς ο Ερίκ Αμπιντάλ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για το τράβηγμά του στον Ανελκά που ήταν σε προφανή θέση για γκολ, αφήνοντας έτσι την ομάδα του Γκουαρντιόλα με δέκα παίκτες.

Στο 71′ ο Λάμπαρντ βρέθηκε πολύ κοντά στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος που θα σφράγιζε την πρόκριση της ομάδας του στον τελικό της Ρώμης, ωστόσο το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο Βαλντές, για να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεών όπου ο Ινιέστα, μετά από σύγχυση στην άμυνα των Λονδρέζων, με σουτ ισοφάρισε σε 1-1, λυτρώνοντας την ομάδα του Γκουαρντιόλα.

Κίτρινες κάρτες:  Άλεξ, Εσιέν, Μπάλακ – Άλβες, Ετό

Κόκκινή κάρτα: Αμπιντάλ

Τσέλσι (Γκους Χίντινκ): Τσεχ, Μποσίνγκουα, Άλεξ, Τέρι, Κόουλ, Εσιέν, Μπάλακ, Λάμπαρντ, Μαλουντά, Ανελκά, Ντρογκμπά (72′ Μπελέτι)

Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Τουρέ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς (85′ Κρκιτς), Τσάβι, Κεϊτά, Μέσι, Ινιέστα, Ετό