Επίδειξη ισχύος έκανε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Λεβαδειακό, στον μεταξύ τους αγώνα, που διεξήχθη στο «Καραϊσκάκη», για τη 2η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στους Βοιωτούς και με τη νίκη της με 4-0 σκορ έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα.

Έτσι οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν τους έξι βαθμούς και πλέον βρίσκονται στο +4 από τον Παναθηναϊκό, που «στραβοπάτησε» (1-1) την Παρασκευή απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Ράφικ Τζιμπούρ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, στο 38′ και στο 74′, και ο Τζαμέλ Αμπντούν, που μοίρασε δύο ασίστ.

Ο Σιόβας μόλις στο 5΄ έκανε το 1-0, ενώ ο Μανιάτης προσέθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, με το τέρμα που σημείωσε στο 63′.

Ο αγώνας

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ παρέταξε τον Ολυμπιακό με μία αλλαγή σε σχέση με το ματς στη Βέροια.

Πιο συγκεκριμένα, τη θέση του τραυματία Κοντρέρας πήρε ο Παπάζογλου, ο οποίος μαζί με τον Σιόβα αποτελούσε το κεντρικό δίδυμο των Πειραιωτών.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Κάρολ, στα δύο άκρα της άμυνας ο Τοροσίδης (δεξιά) και ο Χολέμπας (αριστερά), ενώ στα χαφ βρίσκονταν οι Μοδέστο και Μανιάτης.

Ρόλο οργανωτή είχε ο Ιμπαγάσα, ενώ οι Μασάντο (αριστερά), Αμπντούν (δεξιά) και Τζεμπούρ (κορυφή) συνέθεσαν την επιθετική τριπλέτα.

Στον αντίποδα, ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε τον Λεβαδειακό με τους εξής 11: Κυριακίδη, Μεντί, Λισγάρα, Χοσέμι, Μαχαίρα, Κόρμπο, Ζησόπουλο, Ροτζέριο, Πόι, Ακόστα, Βασιλείου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Πειραιά ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 5’, όταν ο Σιόβας, μετά το φάουλ του Χολέμπας, ευνοήθηκε από τις κόντρες και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη (1-0), σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Όπως ήταν φυσικό, αυτό το γκολ δυσκόλεψε περισσότερο τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απειλήθηκαν και με δεύτερο τέρμα στο 19’, όταν η μπάλα μετά την κεφάλια του Μανιάτη πέρασε μόλις άουτ.

Στο 38΄, ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι δεν λάθεψαν και κατάφεραν να διπλασιάσουν τα γκολ τους: ο Μασάντο εκτέλεσε φάουλ στην περιοχή, ο Κυριακίδης δεν μπόρεσε να ελέγξει την μπάλα κι ο Τζιμπούρ με δυνατό σουτ έκανε το 2-0, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδιο ήταν το σκηνικό στον αγώνα και στην επανάληψη, με τον Ολυμπιακό να πιέζει και τον Λεβαδειακό να αμύνεται μαζικά.

Εντούτοις, η ομάδα του Παράσχου κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της στο β΄ μέρος για μόλις 18 λεπτά, καθώς στο 63΄ο Μανιάτης, έπειτα από γύρισμα του Αμπντούν από αριστερά, πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή «έγραψε» το 3-0.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, ύστερα από αντεπίθεση που ξεκίνησε πίσω από τη σέντρα, ο Αμπντούν έκανε κούρσα από αριστερά, έβγαλε σε κενή εστία τον Τζιμπούρ και ο Αλγερινός δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει, πετυχαίνοντας το 3ο του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα, που τον φέρνει στην πρώτη θέση των σκόρερ.

Ολυμπιακός- Λεβαδειακός 4-0

Γκολ: 5′ Σιόβας, 38′, 75′ Tζιμπούρ, 63′ Μανιάτης

Κίτρινες: Σιόβας- Πόι, Χοσέμι

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Χολέμπας, Σιόβας, Παπάζογλου, Μοδέστο, Μανιάτης, Μασάντο, Ιμπαγάσα (73′ Φουστέρ), Αμπντούν (81′ Φετφατζίδης), Τζεμπούρ (86′ Πάντελιτς).

Λεβαδειακός (Παράσχος): Κυριακίδης, Χοσέμι, Μαχαίρας, Κόρμπος, Μάρτινς, Πόι (57′ Ναπολεόνι), Βασιλείου (76′ Σαχπεκίδης), Ζησόπουλος (70′ Κοτίτσας), Λισγάρας, Μεντί, Ακόστα.

Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης