Οδυνηρή ήττα με 1-0 γνώρισε η Μπαρτσελόνα από τη μαδριλένικη Χετάφε και πλέον η υπόθεση τίτλος στην Ισπανία έχει ακλόνητο φαβορί, που δεν είναι άλλο από τη Ρεάλ, η οποία ξέφυγε με 6 βαθμούς, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Μπάρτσα δέχτηκε τέρμα από τον Βαλέρα στο 67ο λεπτό και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λιονέλ Μέσι έχασε χρυσή ευκαιρία για να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του στις καθυστερήσεις του αγώνα, το σουτ όμως που επιχείρησε σταμάτησε στο δοκάρι της θριαμβεύτριας Χετάφε.

Χετάφε: Μόγια, Λόπεζ, Ντίαζ, Μανέ (49′ Λόπο), Βαλέρα, Λασέν, Μίτσελ (92′ Ροντρίγκεζ), Κάστρο, Σαράμπια (84′ Σαραμπία), Μίκου, Κασκέρο.

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Αμπιντάλ, Πικέ, Μάξουελ (72′ Κουένκα), Ντάνι Άλβες, Μπουσκέτς, Τιάγκο Αλκαντάρα (65′ Κεϊτά), Τσάβι, Βίγια, Μέσι, Σάντεζ (72′ Πέδρο).

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Σάββατο 26 Νοεμβρίου
Ράγιο Βαγιεκάνο – Βαλένθια 1-2 (84` Ταμούδο – 21` Γιόνας, 57` Κόστα)
Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-1 (24’ πεν., 82’ πεν. Ρονάλντο, 49` Ντι Μαρία, 65` Ιγκουαΐν – 15` Αντριάν)
Χετάφε – Μπαρτσελόνα 1-0 (67′ Βαλέρα)