Με άδεια τα χέρια έφυγε τη Δευτέρα η ΑΕΚ από το Εθνικό Στάδιο Κομοτηνής, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον Πανθρακικό, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο σημερινό παιχνίδι και υποτάχθηκε από τους «πράσινους», που ακολουθούν εκ διαμέτρου αντίθετη πορεία με την «Ένωση», μένοντας αήττητοι για πέμπτο συνεχές ματς.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και έγειρε την «πλάστιγγα» υπέρ των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 62ο λεπτό από τον Βαϊρουά.

Έντονες διαμαρτυρίες από τους «κιτρινόμαυρους» για τον διαιτητή Ζαχαριάδη, για τη φάση του γκολ, όπου ο Παπαδόπουλος φαίνεται να ξεκινάει από θέση οφσάιντ και για το πέναλτι που δεν δόθηκε στον Παυλή.

TA ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι γηπεδούχοι ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καλύτεροι από τους «κιτρινόμαυρους» και μάλιστα θα μπορούσαν να φτάσουν με πολύ πιο άνετο τρόπο στην κατάκτηση της νίκης.

Εντούτοις αυτό δεν συνέβη, καθώς ο Δημήτρης Παπαδόπουλος δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, ειδικά στο πρώτο μέρος, όπου νικήθηκε δύο φορές από τον Κωνσταντόπουλο, ενώ ισάριθμα σουτ του κατέληξαν άουτ.

Στον αντίποδα η ΑΕΚ είχε να αντιπαρατάξει στο πρώτο 45λεπτο μόλις ένα σουτ του Φούντα στο 36΄ που έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτσόπουλος.

Με τον Παπαδόπουλο να φτάνει και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά να αστοχεί με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.  Η «Ένωση» ζήτησε πέναλτι στο 53΄ σε πέσιμο του Παυλή από μαρκάρισμα του Σαρακατσάνου, αλλά ο διαιτητής Ζαχαριάδης «τιμώρησε» με κίτρινη κάρτα τον επιθετικό των «κιτρινόμαυρων» για θέατρο.

Στο 62΄ «αποδόθηκε δικαιοσύνη» στο ματς, με τον Πανθρακικό να ανοίγει το σκορ.  Ο Κωνσταντόπουλος νίκησε και πάλι τον Παπαδόπουλο (σ.σ.: είχε ξεκινήσει από θέση οφ σάιντ) στο τετ-α-τετ που είχαν, αλλά στο «ριμπάουντ» της φάσης ο Βαϊρουά προ κενής εστίας έκανε το 1-0.

Παρά το εις βάρος της σκορ, η ΑΕΚ δεν απείλησε ούτε μία φορά στο υπόλοιπο του αγώνα την εστία του Κουτσόπουλου και υπέστη…φυσιολογικά την 9η φετινή της ήττα, που την… καθήλωσε εκ νέου στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Κίτρινες: Σερφά – Κοτσαρίδης, Παυλής, Αρκούδας