Ένα βήμα πριν τα τελικά των πλέι οφ βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε δεύτερη φορά του Αμαρουσίου, αυτή τη φορά στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» με 93-78. Οι «ερυθρόλευκοι» του Παναγιώτη Γιαννάκη πέτυχαν το 2-0 στη σειρά και με νίκη στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας εξασφαλίζουν τη συμμετοχή τους στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό με φόντο το τρόπαιο του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση για επιθετικό μπάσκετ από τα πρώτα λεπτά και «πυροβολούσε» ακατάπαυστα το καλάθι των γηπεδούχων, δείχνοντας λιγότερα αποτελεσματικός στην άμυνα. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 32 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 32-21.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να πετυχαίνει πόντους, αλλά το Μαρούσι με τους Διαμαντόπουλο και Γλυνιαδάκη κατάφερε να επανέλθει στο παιχνίδι… ροκανίζοντας  τη διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με πέντε πόντους (52-47).

Από εκεί και πέρα, οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (71-67). Στον επίλογο ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι όσο χρειάζονταν και έφτασε στη νίκη με το τελικό 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 47-52, 67-71, 78-93.

Μαρούσι (Σούλης Μαρκόπουλος): Στίβενσον 14, Κιζ 10, Χαραλαμπίδης 9, Κουμπούρας 6, Στεφανίδης 1, Χαφ, Καλάθης, Καϊμακόγλου 13, Γλυνιαδάκης 5, Διαμαντόπουλος 8, Μαυροκεφαλίδης 5, Μαυροειδής 7.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 15, Πελεκάνος 3, Βούισιτς 16, Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 4, Χαλπερίν 23, Γκριρ 7, Βουγιούκας 3, Σχορτσανίτης, Πρίντεζης 5, Έρτσεγκ 5, Τεόντοσιτς 12.