Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στο «Θ. Βαρδινογιάννης» ο ΟΦΗ και ο Ατρόμητος, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της κουτσουρεμένης» πρώτης αγωνιστικής Super League.

Οι Περιστεριώτες, οι οποίοι είχαν τα «ηνία» στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν στο σκορ στο 10’, ύστερα από αυτογκόλ του Ερόλ Μπουλούτ. Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου, όμως, στην επανάληψη έφτασαν στην ισοφάριση στο 75’ με τέρμα του Γεωργίου.

Στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ είχε μείνει στη… Β΄ εθνική. Μόνο ο Ατρόμητος υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, καθώς κατάφερε να προηγηθεί και έχασε μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 10΄ από εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία, ο Ερόλ Μπουλούτ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Έτσι, το νέο πρωτάθλημα άρχισε με αυτογκόλ, στο κλίμα όλων όσα συμβαίνουν τους τελευταίους μήνες.

Στη συνέχεια, ο Αναστασάκος αναδείχθηκε σε «μοιραίο» παίκτη των φιλοξενούμενων, αφού στο 12΄ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την ασίστ του Τάτου (άουτ), ενώ στο 16΄ έχασε ευκαιρία που δεν… χάνεται, όταν νικήθηκε σε εξ επαφής σουτ από τον Βεζυρίδη. Λίγο αργότερα (18΄) σουτ του Καραγκούνη έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει τα «πατήματά» του. Η ομάδα του Αναστόπουλου ισορρόπησε το ματς και θα μπορούσε να ισοφαρίσει, αν ο Ζορμπάς προλάβαινε την μπάλα σε έξοχη πάσα του Παπουλή στο 33΄, ενώ το δυνατό σουτ του Βερόν στο 45΄ πήγε πάνω στον Ιτάνζ.

Πολύ χειρότερο από πλευράς θεάματος ήταν το β΄ ημίχρονο, αλλά οι Κρητικοί βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 75΄ έπειτα από κόρνερ και σύγχυση στην περιοχή του Ατρόμητου, ο Γεωργίου εκμεταλλεύθηκε τις κόντρες και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Κίτρινες: Ρόβας, Καμπάνταης, Βερόν, Γαλανόπουλος – Πίτου Γκαρσία, Γιαννούλης, Μήτρογλου, Σκόνδρας, Φυτανίδης