Πραγματοποιώντας παλικαρίσια εμφάνιση η Εθνική Ελπίδων πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αγγλίας στο «Keepmoat Stadium» του Ντονκάστερ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τη σημερινή νίκη του έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων το 2011,όντας μάλιστα και το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Τα γκολ των Ελπίδων ήταν υπόθεση… Παπαδόπουλων.

Το σκορ για την Ελλάδα άνοιξε στο στο 28΄ ο Κυριάκος, μετά από κόρνερ του συμπαίκτη του στον Ολυμπιακό, Γιάννη Παπαδόπουλου.

Ο τελευταίος, στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, και συγκεκριμένα στο 49΄, έβαλε μπροστά την εθνική με 2-0 και το μόνο που κατάφεραν οι Αγγλοι ήταν να μειώσουν δέκα λεπτά πριν το τέλος με τον Ντελφουνέσο.

Κίτρινες: Αργυρίου, Κατσικογιάννης