Η ατυχία που ταλαιπωρεί τον Ηρακλή από την αρχή του πρωταθλήματος έκανε την εμφάνισή της ξανά. Ο “Γηραιός”, που είχε δύο δοκάρια, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Θρασύβουλο και έμεινε στο 1-1 στο “Καυτανζόγλειο”, στο ντεμπούτο του Μάκη Κατσαβάκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Παναγιώτη Κονέ, ενώ στο 28’ ο Χλωρός ισοφάρισε για την ομάδα της Φυλής. Στο 21΄ ο Κατσαμπής και στο 45΄ ο Επστάιν “σημάδεψαν” το δοκάρι του Κωστάκη.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημά του και στο 4΄ το σουτ του Κονέ από καλή θέση δεν βρήκε το στόχο του, ενώ ένα λεπτό αργότερα, μετά από σέντρα του Μπελεγρίνη, η κεφαλιά του Σωτήρχου δεν ανησύχησε τον Κοβαλέφσκι.

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά και στο 18΄ ευτύχησε να προηγηθεί με κεφαλιά του Κονέ, μετά τη σέντρα του Κωνσταντίνου. Οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη στο 21΄, όταν το σουτ του Κατσαμπή βρήκε το δοκάρι του Κωστάκη. Σ΄ ένα διάστημα που οι παίκτες του Κατσαβάκη είχαν τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης, ο Θρασύβουλος κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το γκολ που πέτυχε ο πρώην παίκτης της ομάδας της Θεσσαλονίκης, Γιάννης Χλωρός, με σουτ μέσα από την περιοχή στο 28΄.

Ένα λεπτό αργότερα, μάλιστα, ο Ρόκας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ το συγκρότημα του Σάκη Τσιώλη, όταν αστόχησε από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση. Οι παίκτες του Ηρακλή είχαν βάλει «σημάδι» τα δοκάρια, αφού και στο 45΄ ο Επστάιν με δυνατό σουτ εκεί έστειλε την μπάλα.

Οι παίκτες του Κατσαβάκη πίεσαν στο β΄ ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη αμυντική διάταξη του Θρασύβουλου. Η σημερινή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία για την ομάδα της Φυλής, ενώ το ντεμπούτο του Θωμά Κατσαβάκη στον πάγκο του “γηραιού” δεν στέφθηκε με το “τρίποντο”.

Κίτρινες κάρτες: Ρόκας, Χλωρός, Μίχος

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Φούφουλας, Παπαστεργιανός (83΄ Μάρτος), Γκαρσία (52΄ Αγρίτης), Κονέ (53΄ Γιάντσης), Επστάιν, Κωνσταντίνου.

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Κωστάκης, Μπελεγρίνης, Μίχος, Βεντούρα, Σωτήρχος, Λιαπάκης, Μαυρογενίδης (85΄ Ροκάστλ), Κόζλεϊ (56΄ Καραμαλίκης), Ρόκας, Κατσίκης (65΄ Μπαριέντος), Χλωρός.