«Τρίποντο-χρυσάφι», που τον… ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση της βαθμολογίας, σημείωσε το Σάββατο ο Λεβαδειακός απέναντι στον Άρη.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επιβλήθηκε με 2-1 των «κίτρινων» στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας και κατάφερε να φτάσει τους εννέα βαθμούς, πλησιάζοντας στον ένα πόντο τους Θεσσαλονικείς.

Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Ζησόπουλος (22`) και Βασιλείου (42`), ενώ για τον Άρη, που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 49′ λόγω αποβολής του Γκέσιου, ισοφάρισε προσωρινά ο Κανούλας στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο αγώνας

Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο 19` ο Πόι πλάσαρε αδύναμα έπειτα από ατομική προσπάθεια, ενώ, τρία λεπτά αργότερα, ο βραχύσωμος άσος έδωσε την μπάλα στον Ζησόπουλο, ο οποίος με έξυπνο «τακουνάκι» μέσα από την περιοχή «άνοιξε το σκορ», καθώς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Βελλίδη.

Στη συνέχεια, ο Άρης αντέδρασε και ισορρόπησε την κατάσταση, με αποτέλεσμα να φτάσει στην ισοφάριση στο 40’, όταν ο Κανούλας ύστερα από πάσα του Νταμαρλή «έγραψε» το 1-1.

Κι ενώ όλοι περίμεναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Βασιλείου με σουτ από κοντά έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους στο 42ο λεπτό και αφού οι παίκτες του Λεβαδειακού έπαιξαν «βόλεϊ με κεφαλιές» μέσα στην περιοχή του Βελλίδη.

Στο 49ο λεπτό, η αριθμητική ισορροπία των δύο ομάδων άλλαξε, καθώς ο Γκέσιος «εκβίασε» πέναλτι και αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα του Μάνταλου, αφήνοντας τον Άρη με 10 παίκτες. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βελλίδης απέκρουσε εντυπωσιακά δυνατό σουτ του Κόρμπου μέσα από την περιοχή.

Ο νεαρός τερματοφύλακας των «κίτρινων» κράτησε την ομάδα του «ζωντανή» και στο 67` όταν έδιωξε την μπάλα σε σουτ του Πόι, ενώ, στο διάστημα που απέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, οι γηπεδούχοι κράτησαν με άνεση τη νίκη, παρά τις όποιες αναποτελεσματικές προσπάθειες των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση.

Κίτρινες: Γκέσιος, Παντίδος, Καπετάνος

Κόκκινες: 49′ Γκέσιος (2η κίτρινη)

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Μεντί, Γεωργίου, Μίλιεβιτς (74` Ρομέου), Ζησόπουλος, Βασιλείου (89` Μαχαίρας), Πόι, Μάρτινς, Κόρμπος, Χοσέμι, Μουλόπουλος (84` Νικολακάκης).

Άρης (Πασσιαλής-Μπουγιουκλής): Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Οικονομόπουλος (65` Αντωνιάδης), Καπετάνος (85` Τριανταφυλλάκος), Γκέσιος, Γιαννιώτας, Μαργαρίτης, Κανούλας (80` Τσουκάνης), Νταμαρλής, Ψυχογιός.