Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Ατρόμητος. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε με 1-0 του Άρη, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Super League, χάρη σε γκολ του Κώστα Μήτρογλου στο 19ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «κίτρινοι» αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο σε ολόκληρo το δεύτερο μέρος,  λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο Σολτάνι στο 45’.

O αγώνας

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Περιστεριώτες, καθώς στην πρώτη τους επίσκεψη στα καρέ του Σηφάκη ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Κώστα Μήτρογλου.

Ο διεθνής επιθετικός, μετά τα δύο γκολ που είχε πετύχει πέρυσι με τη φανέλα του Πανιωνίου, «πλήγωσε» και πάλι τους «κίτρινους», παγώνοντας παράλληλα το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Πιο συγκεκριμένα, στο 19’, ο Μήτρογλου, ύστερα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μάλιστα, ο φορ του Ατρόμητου λίγο έλειψε να πετύχει κι δεύτερο γκολ λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο ο Λαζαρίδης σαν «από μηχανής θεός» για τους γηπεδούχους απομάκρυνε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Ο Άρης, μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκε, προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο Γιώργος Δώνης είχε στήσει τον Ατρόμητο πολύ έξυπνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι… φωτιά στις αντεπιθέσεις.

Στο 29΄, ο Σάκης Τσιώλης πέρασε τον Καζναφέρη στη θέση του Τόχα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Άρης κινδύνευσε να δεχτεί και ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο ο Σηφάκης αναδείχθηκε νικητής σε τετ α τετ με τον Επστάιν.

Στο 35΄, οι «κίτρινοι» έχασαν μία καλή ευκαιρία να ισοφαρίσουν με το φάουλ του Νέτο να περνάει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 38΄ το κακό τελείωμα του Καπετάνου, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής από την εστία του Ιτάνζ, δεν επέτρεψε στον Άρη να ισοφαρίσει.

Στις καθυστερήσεις, οι Θεσσαλονικείς έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Σολτάνι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, γιατί πήγε να εκτελέσει ένα φάουλ, ο Επστάιν μπήκε μπροστά για καθυστέρηση και ο Γαλλοαλγερινός τού πέταξε την μπάλα στο πρόσωπο.

Στην επανάληψη, ο Άρης προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, ωστόσο η ομάδα του Περιστερίου, έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, κατάφερνε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ, πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη.

Κίτρινες: Τσέζαρεκ, Φατί – Επστάιν, Ιτάνζ

Άρης (Σάκης Τσιώλης): Σηφάκης, Νέτο, Μίσελ (78΄ Τοπούζης), Σολτάνι, Τόχα (29΄ Καζναφέρης), Τσέζαρεκ, Καστίγιο, Φατί, Ντίκο (89΄ Πρίττας), Καπετάνος, Λαζαρίδης.