“Αντίο” στην Εθνική θα πουν μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων της στο Euro 2008, οι Αντώνης Νικοπολίδης και Παρασκευάς Άντζας. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού δήλωσε ότι θα υπερασπίσει για τελευταία φορά την εστία της Ελλάδας στο παιχνίδι με την Ισπανία, αφού πιστεύει ότι ο “κύκλος” του έκλεισε.

Ο κύκλος μου έκλεισε. Αισθάνομαι γεμάτος. Ο χρόνος είναι ανίκητος. Η απόφασή μου δεν έχει καμία σχέση με το αποτέλεσμα. Νιώθω πολύ καλά, αισθάνομαι ηρεμία. Δεν πρέπει να συνδεθεί η απόφασή μου αυτή με απόφαση άλλων παικτών. Τα νέα παιδιά δεν πρέπει να έχουν άγχος και να νιώθουν βάρος από τη δική μας επιτυχία το 2004, αλλά να έχουν μαζί τους την αγάπη του κόσμου”, ήταν τα λόγια του Έλληνα γκολκίπερ, ο οποίος δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει στη συνέχεια τους συμπαίκτες του, το προπονητικό τιμ και την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία για την πολύ καλή συνεργασία τους, όλα αυτά τα χρόνια.

Ο Νικοπολίδης… υπηρέτησε την Εθνική Ελλάδας για εννέα χρόνια. Το ντεμπούτο του πραγματοποιήθηκε στις 18 Αυγούστου του 1999, στο φιλικό, κόντρα στο Ελ Σαλβαδόρ. Από τότε μετρά 89 συμμετοχές, με μεγαλύτερη στιγμή στην καριέρα του, την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2004 στην Πορτογαλία. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο τουρνουά της Πορτογαλίας ανακηρύχτηκε καλύτερος τερματοφύλακας.

Εκτός όμως από το Νικοπολίδη και ο Παρασκευάς Άντζας ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την Εθνική. Οι λόγοι είναι οι ίδιοι με του Νικοπολίδη, καθώς και ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού έφτασε αισίως τα 32 του χρόνια και αυτό σημαίνει ότι στο Μουντιάλ του 2010 (αν η Ελλάδα προκριθεί), θα είναι 34 και δε θα μπορεί να αποδώσει τα αναμενόμενα. Ο “Βούλης” ευχαρίστησε και αυτός με τη σειρά του όλο το επιτελείο και κυρίως τον Ότο Ρεχάγκελ, για τον οποίο τρέφει ιδιαίτερη εκτίμηση. Ο Άντζας αγωνίστηκε για πρώτη φορά με την Εθνική στις 5 Φεβρουαρίου του 1999, στο φιλικό κόντρα στο Βέλγιο. Συνολικά έχει αγωνιστεί 25 φορές με τη γαλανόλευκη φανέλα.

Πικραμένοι για τον αποκλεισμό

Σε ό,τι αφορά το κλίμα στην Εθνική ομάδα, η επόμενη μέρα βρίσκει τους διεθνείς με μια πικρή γεύση, λόγω του αποκλεισμού. Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2004 δεν κατάφερε να υπερασπίσει τον τίτλο της, σημείωσε νέα ήττα με 1-0 από τη Ρωσία, αλλά αυτό που… στεναχώρησε τους διεθνείς, είναι η εμφάνιση της πρεμιέρας με τους Σουηδούς.

Πέραν της πικρίας του αποκλεισμού, η συμμετοχή της Ελλάδας σε τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αποτελεί τεράστια επιτυχία. Αυτό το επίτευγμα, το οποίο δεν έχει επαναληφθεί στο παρελθόν, μπορεί να αποτελέσει τη βάση για ανάλογες και καλύτερες στιγμές στο μέλλον. Εκεί στηρίζουν την αισιοδοξία τους οι νεώτεροι ποδοσφαιριστές, οι οποίοι καλούνται να αποδείξουν τις ικανότητές τους, κερδίζοντάς το… εισιτήριο για τον επόμενο μεγάλο στόχο, το Μουντιάλ του 2010, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής.

Μέχρι τότε όμως, προέχει η αναμέτρηση με την Ισπανία. Αν και ο αγώνας δεν έχει βαθμολογική αξία, οι Έλληνες θα πρέπει να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό. Μπορεί η πίκρα του αποκλεισμού να… βαραίνει τους διεθνείς, αλλά καλούνται να δείξουν αξιοπρέπεια, σαν Πρωταθλητές Ευρώπης, κόντρα στους “Φούριας Ρόχας” του Λουίς Αραγονιές και να διεκδικήσουν τον ένα βαθμό.

Ο Ότο Ρεχάγκελ έχει ήδη αρχίσει να προετοιμάζει τους παίκτες στον ψυχολογικό κυρίως τομέα, ενώ δεν αποκλείεται ο Γερμανός να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες, που μέχρι τώρα δεν αγωνίστηκαν. Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση δε θα αγωνιστεί ο Φάνης Γκέκας, που υπέστη κάταγμα ζυγωματικού, ο Κώστας Χαλκιάς, που χτύπησε στο χέρι και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Γιούρκα Σεϊταρίδη, ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο με τη Ρωσία.

Παγωμένη βότκα

Το γκολ του Ζιριάνοφ στο 33′ έδωσε τη νίκη στην “Αρκούδα” και έβαλε τέλος στα όνειρα των Ελλήνων.

Οι διεθνείς μας παρουσίασαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τον πρώτο αγώνα κόντρα στη Σουηδία, κατά πολύ βελτιωμένο, με πολύ πιο επιθετικές βλέψεις.

Η Εθνική μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και πίεσε την άμυνα των Ρώσων, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο 20λεπτο οι Ρώσοι ισορρόπησαν και στη συνέχεια πήραν την κατοχή του αγώνα, δίχως να δημιουργήσουν ιδιαίτερα προβλήματα στην ελληνική άμυνα. Όλα αυτά μέχρι το 33ο λεπτό.

Εκεί ο Αντώνης Νικοπολίδης έκανε μια έξοδο για να πιάσει τη μπάλα και δεν τα κατάφερε. Οι Ρώσοι με ένα γύρισμα του Ζίρκοφ στον Ζιριάνοφ, πέτυχαν το 1-0 και έδωσαν τέλος στα όνειρα των Ελλήνων για νίκη. Μετά το γκολ το παιχνίδι πέρασε ολοκληρωτικά σ’ αυτούς και μέχρι την ανάπαυλα οι Έλληνες κλείστηκαν στην περιοχή τους.

Κάταγμα ζυγωματικού ο Γκέκας

Ο Φάνης Γκέκας υπέστη κάταγμα στο ζυγωματικό, όπως αποδείχτηκε στο νοσοκομείο του Σάλτσμπουργκ. Ο επιθετικός της Λεβερκούζεν, χτύπησε σε σύγκρουση με αντίπαλο στα τελευταία λεπτά και αναμένεται να υποβληθεί σε επέμβαση ανάταξης του ζυγωματικού. Μετά από αυτή την εξέλιξη θα χάσει τον αγώνα με την Ισπανία.

Στο δεύτερο μέρος, η Ρωσία ήταν αυτή που “πάταγε” καλύτερα στο γήπεδο και θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αν οι παίκτες της ήταν πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Με την είσοδο του Γιώργου Καραγκούνη στον αγωνιστικό χώρο, η ελληνική ομάδα ανέβασε ρυθμό, χωρίς να γίνει ουσιαστική στο παιχνίδι. Οι βεβιασμένες προσπάθειες δεν άφηναν περιθώρια για ευκαιρίες στους Έλληνες, που απειλούσαν μόνο από στημένες φάσεις. Αποτέλεσμα ήταν ο Ακινφέεφ να μην… ενοχλεί πολύ και οι Ρώσοι να πάρουν τη νίκη.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ότο Ρεχάγκελ: “Ηρθαμε εδώ για να σημειώσουμε κάποια τέρματα και να κερδίσουμε κάποια παιχνίδια, όμως αυτό δεν ήταν εύκολο. Ήρθαμε για να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό και ξέραμε ότι αυτό που έγινε το 2004 ήταν ένα θαύμα και τα θαύματα δεν γίνεται να επαναλαμβάνονται κάθε φορά. Δείτε τι γίνεται και στον 3ο όμιλο, όπου μένουν εκτός η Ιταλία και η Γαλλία. Το τουρνουά δεν έχει τελειώσει για εμάς. Έχουμε καθήκον απέναντι σε όλους να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό στο παιχνίδι με την Ισπανία. Το παιχνίδι έχει τελειώσει εδώ και μισή ώρα. Αυτό που έχει σημασία τώρα είναι να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι με την Ισπανία. Τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2010 μπορούν να περιμένουν. Εμείς θα συνεχίσουμε βήμα-βήμα”. Για τον Τύπο: “Aυτές οι ερωτήσεις θα υπάρχουν πάντα. Είμαστε εδώ για να ασχοληθούμε με το επόμενο παιχνίδι. Μπορεί να γράφουν κάποιοι και να λένε ό,τι θέλουν. Η δημοκρατία γεννήθηκε στην Ελλάδα. Έγινε ένα εκπληκτικό παιχνίδι σήμερα. Οι Ρώσοι έπαιξαν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο κι εμείς προσπαθήσαμε να αντισταθούμε σ’ αυτό το στυλ παιχνιδιού. Η Ακρόπολη υπάρχει εδώ και 3.000 χρόνια. Εμείς εδώ τελειώσαμε, η Ακρόπολη, όμως, θα συνεχίσει να υπάρχει”.

Άγγελος Χαριστέας: “Παρουσιάσαμε ένα καλό πρόσωπο. Τα δώσαμε όλα, αλλά ήμασταν άτυχοι. Πετύχαμε ένα γκολ το οποίο έπρεπε να μετρήσει. Σήμερα, με την απόδοσή μας, δώσαμε χαρά στον κόσμο καθώς μετά από αυτή την εμφάνιση που κάναμε αφήνουμε πολλές ελπίδες για το μέλλον. Μέχρι τώρα με τα παιχνίδια που έχω δει, άμα δεν έχεις τύχη δεν μπορείς να προχωρήσεις. Αυτό το πράγμα έλειπε από εμάς. Με την Ισπανία πρέπει να παίξουμε ελεύθερα και να αποδείξουμε ότι έχουμε καλή ομάδα”.

Στέλιος Γιαννακόπουλος: “Ήμασταν αρκετά καλοί σήμερα. Είχαμε αυτοπεποίθηση. Η ομάδα μας δυστυχώς έχασε. Εμείς δεν ήρθαμε εδώ για να φύγουμε αμέσως. Κάτι έφταιξε και τελικά δεν τα καταφέραμε”. Για το αγωνιστικό κομμάτι: “Αλλάξαμε την μπάλα. Απειλήσαμε, με αποκορύφωμα στην φάση του Άγγελου με το γκολ που δε μέτρησε. Ίσως να ήταν άλλο το παιχνίδι αν είχε μετρήσει το γκολ. Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε στην πρεμιέρα, δεν αποδώσαμε και δεν είχαμε την εικόνα που θα θέλαμε. Δεν υπάρχουν περιθώρια και δεν μπορείς να αναπληρώσεις σε αυτή την φάση. Πρέπει να εκμεταλλευτείς αυτά τα παιχνίδια και αν δεν το κάνεις, μοιραία θα βρεθείς απ’ έξω. Σήμερα, θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω αν είχε μετρήσει το γκολ. Να έχουμε καλύτερη εικόνα και να φύγουμε με το κεφάλι ψηλά, βάζοντας γκολ ή να πάρουμε τους πρώτους μας πόντους. Δεν μπορείς μέσα σε τέσσερις μέρες να είσαι φρέσκος. Άλλοι είναι οι λόγοι. Ίσως το υπερβολικό άγχος και από τη μεγάλη πίεση να υπερασπιστούμε τον τίτλο. Αυτά λειτούργησαν αρνητικά και δεν πήγαμε καλά. Οι Σουηδοί ήταν πολύ καλά διαβασμένοι και αυτό μας έκανε κακό. Ήμασταν πολύ κλεισμένοι και δεν είχαμε χώρους να δημιουργήσουμε. Αυτά έχει η μπάλα. Το κεφάλι ψηλά και ευχαριστούμε τον κόσμο που μας στήριξε”.

Νίκος Λυμπερόπουλος: “Πρέπει όλοι να έχουμε το κεφάλι ψηλά και να είμαστε περήφανοι για την Εθνική μας, μόνο και μόνο που βρίσκεται στο τουρνουά. Ο στόχος της ομάδας θα πρέπει να βρίσκεται στις μεγάλες διοργανώσεις. Από εκεί και πέρα ό,τι περισσότερο έρχεται, τόσο το καλύτερο. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο και χάσαμε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουμε. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι γι’ αυτό, έτσι είναι η μπάλα”.

Άγγελος Μπασινάς: “Ακούμε πράγματα και θαύματα από εσάς τους δημοσιογράφους. Πού τα μαθαίνετε όλα αυτά που λέτε; Αυτό είναι το πρόβλημα που έχουμε εμείς οι ποδοσφαιριστές της ομάδας. Υπάρχει παραπληροφόρηση. Όσον αφορά τον Ρεχάγκελ, ο άνθρωπος είναι 7-8 χρόνια στην ομάδα και πρέπει να τον σέβεστε. Οποιαδήποτε πληροφορία που θα δώσετε όλοι σας μέσα από την ομάδα, για να την πείτε, πρέπει να είστε 100% σίγουροι”. Για τον αγώνα: “Με τέτοια απόδοση που είχαμε δεν μπορούμε να ρίξουμε το φταίξιμο πουθενά. Το παλέψαμε το ματς μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά δεν τα καταφέραμε. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, από ένα λάθος δέχεσαι το γκολ. Τώρα κοιτάμε τον επόμενο αγώνα. Όταν είσαι σε αυτή τη διοργάνωση, δεν υπάρχει αδιάφορο ματς και πιστεύω θα τα πάμε καλά με την Ισπανία”.

Χρήστος Πατσατζόγλου: “Ήμασταν άτυχοι και μας έλειπε το γκολ. Δεν είχαμε καθόλου τύχη. Δεν κοιτάμε την επόμενη μέρα αλλά το επόμενο παιχνίδι και μόνο για τον κόσμο μας. Πρέπει να κλείσουμε όσο καλύτερα μπορούμε την διοργάνωση και να πετύχουμε και γκολ για τον κόσμο μας”.

Γιώργος Σαμαράς: “Κοιτάμε τι να διορθώσουμε. Σήμερα παίξαμε καλύτερα από το παιχνίδι με τη Σουηδία αλλά και πάλι δεν τα καταφέραμε. Δεν είχαμε τύχη. Το παιχνίδι με την Ισπανία δεν είναι αδιάφορο και πρέπει να παίξουμε και για τον κόσμο μας”.

Γιάννης Αμανατίδης: “Δώσαμε τα πάντα, αλλά ήμασταν και πολύ άτυχοι. Ήταν ένα διαφορετικό ματς από αυτό με τη Σουηδία και νομίζω ότι αποδείξαμε σε εκείνους που μας κατέκριναν ότι μπορούμε να παίξουμε και καλό ποδόσφαιρο. Είχαμε πολλές ευκαιρίες για κάποιο γκολ, αλλά η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα”.

Κώστας Κατσουράνης: “Ήμασταν πολύ καλοί, παίξαμε όπως έπρεπε, όμως το γκολ ήταν κανονικό και θα μπορούσε να είναι άλλο το αποτέλεσμα. Όλες οι μεγάλες ομάδες, Γαλλία, Ιταλία και εμείς την πατήσαμε από την διαιτησία. Όμως αυτά έχει το ποδόσφαιρο. Προσπαθούμε και διεκδικούμε όλα τα παιχνίδια και σίγουρα αυτή η ομάδα έχει μέλλον. Ήταν λάθος μας να φοβηθούμε τη Σουηδία, αλλά αυτά έχει το ποδόσφαιρο. Πιστεύω πως αν το γκολ είχε μετρήσει, θα ήταν διαφορετική η εξέλιξη. Η επόμενη μέρα θα είναι πολύ καλή. Κοιτάμε την Ισπανία και βλέπουμε”.

Γιώργος Καραγκούνης: “Σε τέτοια παιχνίδια πρέπει να ‘χεις λίγο τύχη και παρά το ότι εμείς προσπαθήσαμε, δε μας πήγε τίποτα. Βάλαμε ένα γκολ, κανονικό νομίζω. Ξεκινήσαμε άσχημα και μετά μας πήγαν όλα στραβά, ακριβώς αντίθετα απ’ ό,τι είχε συμβεί στην Πορτογαλία. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Όλοι πικραθήκαμε απ’ το παιχνίδι αλλά να ξέρετε ότι ο κόσμος μας χειροκρότησε. Ήρθαμε σε τελικά για δεύτερη συνεχόμενη φορά κάτι που είναι μεγάλη υπόθεση. Όμως ένα λάθος αν κάνεις σε τέτοια παιχνίδια, το πληρώνεις. Πρέπει να κάνουμε το καλύτερο για να τελειώσουμε ευχάριστα και να δώσουμε χαρά στον κόσμο αλλά και σε εμάς. Να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο. Θα πρέπει να τα δώσουμε όλα με την Ισπανία. Ο στόχος είναι να ξεκινήσουμε καλά το Σεπτέμβριο και θα πρέπει να υπάρχει θετικό κλίμα για να το καταφέρουμε. Έχουμε ένα μεγάλο στόχο μπροστά μας. Πήραμε το πρωτάθλημα Ευρώπης, μπορεί να μην άρεσε αυτό σε κάποιους αλλά όταν είσαι πρώτος πάντα σε πολεμάνε. Το θέμα είναι να’ μαστε καλά εμείς μεταξύ μας”.

Βασίλης Τοροσίδης: “Ξέραμε ότι η Ρωσία είναι καλή ομάδα. Νομίζω ότι παίξαμε καλά, δείξαμε καλά στοιχεία και την καρδιά του Έλληνα. Δεν είχαμε την τύχη που είχαμε προηγούμενες φορές. Θα μπορούσαμε σίγουρα να βάλουμε ένα γκολ. Οι Ρώσοι ευτύχησαν να προηγηθούν, θα μπορούσαμε να το έχουμε κάνει και εμείς, αλλά έτσι είναι η μπάλα. Πρέπει να έχουμε ψηλά το κεφάλι. Έχουμε να δώσουμε ένα ακόμα ματς. Από εκεί και πέρα αρχίζουν τα προκριματικά του Μουντιάλ, όπου πρέπει να παρουσιαστούμε έτοιμοι”.

Οι Ρώσοι

Γκους Χίντινκ: “Ήταν ένα δύσκολο αλλά θετικό αποτέλεσμα για εμάς. Έκανα κάποιες αλλαγές και περιορίστηκαν οι κίνδυνοι μπροστά από την εστία μας. Ήταν αξιοθαύμαστη η αντίδραση της Ελλάδας μετά την ήττα από το πρώτο παιχνίδι. Ίσως αν έβαζαν κάποιο γκολ, να είχε διαφορετική τροπή ο αγώνας. Παίξαμε δημιουργικό ποδόσφαιρο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Στην επανάληψη βελτιώσαμε κάποια πράγματα, πιέσαμε ψηλά και δεν κινδυνέψαμε πολύ. Έχουμε κάνει ένα βήμα πρόκρισης, αλλά παραμένουμε αουτσάιντερ του ομίλου”.

Σεργκέι Σέμακ: “Η Ελλάδα του 2004 ήταν καλύτερη από την σημερινή. Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση και κερδίσαμε δίκαια. Θέλαμε και τα καταφέραμε να μην αφήσουμε περιθώρια στην Ελλάδα. Πάντως η ομάδα του 2004 και της Πορτογαλίας ήταν καλύτερη από την σημερινή”.

Τρεις ”άσοι” σχολιάζουν

Νίκος Αναστόπουλος: Η εικόνα μας ήταν τελείως διαφορετική απόψε, παρόλα αυτά αν δεν πετυχαίνεις γκολ στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζεις. Έχω την αίσθηση ότι και μέχρι αύριο να παίζαμε, γκολ δε θα πετυχαίναμε. Ο κύκλος αυτής της ομάδας έκλεισε, θεωρώ ότι θα πρέπει να γίνει ανανέωση και ανασύνταξη της ομάδας ενόψει των προκριματικών του Μουντιάλ.

Μίμης Δομάζος: Τουλάχιστον φεύγουμε με το κεφάλι ψηλά. Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν έπαιξε το αναμενόμενο ποδόσφαιρο, αλλά τουλάχιστον δεν είχαμε την εικόνα του παιχνιδιού με τη Σουηδία. Οφείλουμε να ανασυνταχθούμε και να προετοιμαστούμε ενόψει του Μουντιάλ και πάνω από όλα, πρέπει να σοβαρευτούμε και να κόψουμε τα ”σαχλά” και τις διαφημίσεις, οι οποίες θύμισαν την εποχή Παναγούλια στην Αμερική.

Μίμης Παπαϊωάννου: Αποκλειστήκαμε, αλλά το χειρότερο δεν είναι ότι φάγαμε 3 γκολ και δεν πετύχαμε κανένα, άλλωστε τα ματς στο ποδόσφαιρο πάντα ξεκινούν από το 0-0 και μπορεί να τα κερδίσει οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες. Το θέμα είναι ότι 4 χρόνια τώρα, δεν αξιοποιήσαμε όπως θα έπρεπε το τεράστιο επίτευγμα του 2004. Ας φτιάξουμε υποδομές, παραδειγματιζόμενοι από το μπάσκετ.

Οι ξένοι γράφουν…

Reuters: “Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ελλάδα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EURO 2008, χάνοντας με 1-0 από τη Ρωσία. Το μοναδικό γκολ του αγώνα έτυχε στο 33’ προ κενής εστίας, με τον Κονσταντίν Ζιριάνοφ να εκμεταλλεύεται τη βιαστική έξοδο του Αντώνη Νικοπολίδη. Η νεανική ομάδα της Ρωσίας, πιο γρήγορη και δραστήρια, δε σταμάτησε να επιτίθεται κατά κύματα μετά το γκολ που πέτυχε, αφήνοντας τους απελπισμένους Έλληνες να αναλώνονται σε γεμίσματα στην αντίπαλη περιοχή. Η απογοητευτική ομάδα της Ελλάδας δεν κατάφερε να δημιουργήσει μία κλασική ευκαιρία στον αγώνα”.

Associated Press: “Η τετραετής παρουσία της Ελλάδας στην κορυφή της Ευρώπης έλαβε και τυπικά τέλος μετά την ήττα από τη Ρωσία με 1-0. H ελληνική χαρά έγινε ελληνική τραγωδία”.

Sport.ru: “Η Ρωσία νίκησε και απέκλεισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ελλάδα. Μπήκε πιο δυνατά στο ματς και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να κάνουν το παιχνίδι τους. Ζήτω! Νίκη για τους παίκτες μας”.

BBC: “Η Ρωσία νίκησε την Ελλάδα και την έθεσε εκτός συνέχειας. Το μοναδικό γκολ ήρθε από τον Κονσταντίν Ζιριάνοφ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αντώνη Νικοπολίδη”.

Skysports: “Η Ρωσία άφησε εκτός την καημένη Ελλάδα. Ο Κονσταντίν Ζιριάνοφ χάρισε μία δίκαιη νίκη επί των πρωταθλητών Ευρώπης με ένα γκολ στο οποίο φέρει μεγάλη ευθύνη ο Αντώνης Νικοπολίδης. Ο βετεράνος τερματοφύλακας βγήκε αδικαιολόγητα από την εστία του, δίνοντας την ευκαιρία στον Σέμακ να γυρίσει την μπάλα στον σκόρερ. Ο Άγγελος Χαριστέας έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για τους πληγωμένους πρωταθλητές. Η Ρωσία μπορούσε κι έπρεπε να πετύχει περισσότερα γκολ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες”.

L’Equipe: “Οι Έλληνες δεν έχουν πια τη βοήθεια των Θεών. Η ομάδα έκπληξη του 2004 δεν έλαμψε σε αυτό το EURO και αποκλείστηκε μετά από μόλις δύο αγώνες”.

Marca: “Η Ρωσία απέκλεισε τους πρωταθλητές Ευρώπης. Ο Νικοπολίδης, ακρογωνιαίος λίθος στην επιτυχία του 2004, είχε ευθύνη στο γκολ του Ζιριάνοφ και έδειξε την εικόνα ενός τερματοφύλακα που έχει σχεδόν αποσυρθεί. Οι περιορισμένες επιλογές του Ρεχάγκελ δεν μπορούν να συνεχίσουν να ονειρεύονται για την κατάκτηση του EURO”.

Bild: “Οι Ρώσοι έριξαν τον βασιλιά Ότο από το θρόνο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης απέτυχε. Ούτε ένα γκολ, ούτε ένας βαθμός. Και τώρα τι γίνεται με τον Ότο; Ανανέωσε το συμβόλαιό του ως το 2010 για να επιχειρήσει την ανανέωση της ομάδας. Όμως και στην Ελλάδα μερικές φορές τα συμβόλαια σπάνε”.

Gazzetta Dello Sport: “Η Ελλάδα είπε αντίο στο EURO 2008 χάνοντας με 1-0 από τη Ρωσία, η οποία σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ. Οι Έλληνες έπαιξαν πιο επιθετικά από ότι στον πρώτο αγώνα, αλλά ο Καραγκούνης δεν είχε την απαιτούμενη βοήθεια”.

A’Bola: “Η ομάδα που το 2004 νίκησε την Πορτογαλία στον τελικό, έχασε από τη Ρωσία με 1-0 και αποχαιρέτησε πρόωρα το EURO 2008. Οι Ρώσοι άξιζαν τη νίκη απέναντι στην ελληνική ομάδα”.

Μικρά – Μικρά

21.40 Οι δύο ομάδες εμφανίζονται στον αγωνιστικό χώρο.

21.41 Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου Ρωσίας.

21.42 Ανάκρουση Εθνικού Ύμνου Ελλάδας.

Όπως σε κάθε παιχνίδι του Euro έτσι και σε αυτό υπήρχαν οι σημαίες των δύο ομάδων σε παράταξη και στη σέντρα το σήμα του τουρνουά.

Το “φιλμ” του αγώνα

Έναρξη αγώνα

5’ Αναγνωριστικό παιχνίδι από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά.

6’ Σε σέντρα σουτ του Τοροσίδη, ο Ακινφέεφ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα την μπάλα.

8’ Πιέζει την άμυνα της Ρωσίας η Ελλάδα.

11’ Το μακρινό σουτ του Μπιλιαλέντνιτοφ πέρασε άουτ.

13’ Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Σεϊταρίδης βγήκε από τα δεξιά, αλλά η σέντρα του Σεϊταρίδη σταμάτησε στον Ακινφέεφ.

14’ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Ακινφέεφ αποκρούει ο Νικοπολίδης σε κόρνερ.

15’ Δυνατό σουτ του Ζίρκοφ πέρασε άουτ.

16’ Σε ανατροπή του Λυμπερόπουλου από τον Κολόντιν, ο Μεσσήνιος ζητά πέναλτι, χωρίς να υπάρχει κάτι το μεμπτό.

18’ Οι Ρώσοι μπήκαν στην περιοχή, ο Ζίρκοφ γυρνά την μπάλα στον Τορμπίνσκι, αλλά ο Μπασινάς με τάκλιν τον ανακόπτει.

19’ 55-45%, η κατοχή υπέρ των Ρώσων.

20’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπασινά, ο Χαριστέας πήγε να πάρει την κεφαλιά και η μπάλα αφού κόντραρε δύο φορές στον Σεμσόφ, πέρασε κόρνερ.

24’ Ο Πατσατζόγλου από τα δεξιά βρήκε με πάσα τον Χαριστέα στην περιοχή της Ρωσίας, αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά άουτ.

25’ Από έξι φάουλ έχουν κάνει οι δύο ομάδες.

26’ Η σέντρα του Παβλιουτσένκο κατέληξε στην αγκαλιά του Νικοπολίδη.

27’ Η σέντρα του Πατσατζόγλου πέρασε μακριά και ο Νίκος Λυμπερόπουλος στη συνέχεια της φάσης υπέπεσε σε φάουλ.

31’ Ο Πατσατζόγλου με δυνατό μακρινό σουτ δεν απείλησε τον Ακινφέεφ.

33’ Γκολ. 0-1 για τη Ρωσία με γκολ του Ζιριάνοφ.  Τραγικό λάθος του Αντώνη Νικοπολίδη. Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε άστοχη έξοδο. Ο Σέμακ γύρισε την μπάλα και ο Ζιριάνοφ πλάσαρε ανενόχλητος στην ανυπεράσπιστη εστία της Ελλάδας.

35’ Σουτ του Παβλιουτσένκο έξω από την περιοχή έφυγε άουτ.

38’ Σφυροκοπούν την ελληνική άμυνα οι Ρώσοι. Σουτ του Μπιλιαλέντνιτοφ πέρασε άουτ.

39’ Στη θέση του Σεϊταρίδη πέρασε ο Γιώργος Καραγκούνης.

40’ Κεφαλιά του Κυργιάκου, η μπάλα πέρασε άουτ.

42’ Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη για τάκλιν στον Σεμσόφ.

45’ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

46’ Ο Χαριστέας βγήκε απέναντι στον Ακινφέεφ και με ένα αδύναμο πλασέ… έκανε δώρο τη μπάλα στον Ρώσο γκολκίπερ.

47’ Διαγώνιο σουτ του Παβλιουτσένκο. Μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Αντώνης Νικοπολίδης.

48’ Απέκρουσε σε κόρνερ την προσπάθεια του Παβλιουτσένκο ο Νικοπολίδης.

48’ Τρίτο συνεχόμενο κόρνερ για τη Ρωσία που πιέζει με την έναρξη του αγώνα.

50’ Φάουλ του Μπασινά από τα 40 μέτρα. Η μπάλα πέρασε άουτ από τα πόδια του Αμανατίδη.

52’ Ο Παβλιουτσένκο πέρασε εύκολα τον Κυργιάκο, μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

53’ Το δυνατό σουτ του Καραγκούνη, αποκρούστηκε από τον Ακινφέεφ.

55’ Οι ‘Έλληνες γύρισαν την μπάλα στην περιοχή των Ρώσων, αλλά το σουτ του Μπασινά από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

57’  Ο Μπιλιαλέντνιτοφ σουτάρει με πολύ δύναμη από το ύψος του πέναλτι, αλλά δε στοχεύει την εστία του Νικοπολίδη.

58’ Κίτρινη κάρτα στον Λυμπερόπουλο για διαμαρτυρίες.

60’ Αλλαγή για την Εθνική. Στη θέση του Λυμπερόπουλου πέρασε ο Φάνης Γκέκας.

61’ Οι δύο ομάδες έχουν κάνει από τέσσερα σουτ, που έχουν καταλήξει στην αντίπαλη εστία.

63’ Ο Νικοπολίδης με έξοδο διώχνει τη μπάλα. Ο Κατσουράνης δεν μπορεί να διώξει και ο Μπιλιαλέντνιτοφ σε σουτ παίρνει το κόρνερ.

66’ Οι Ρώσοι έχουν υποπέσει σε τέσσερα φάουλ παραπάνω από τους Έλληνες (12-16).

67’ Σουτ από μεγάλη απόσταση του Καραγκούνη έφυγε αρκετά άουτ.

68’ Ο Χαριστέας πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά δεν ανησύχησε τον Ακινφέεφ.

69’ Αλλαγή για τη Ρωσία. Ο Σαένκο πέρασε στη θέση του Μπιλιαλέντνιτοφ.

70’ Νέο σουτ του Καραγκούνη έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ.

73’ Απάντησαν στα σουτ οι Ρώσοι, αλλά το σουτ του Παβλιουτσένκο πήγε πάνω από τα δοκάρια της Ελλάδας.

76’ Κίτρινη κάρτα στο Σαένκο για φάουλ πάνω στον Καραγκούνη.

79’ Αλλαγή για την Εθνική. Στη θέση του Αμανατίδη περνά ο Στέλιος Γιαννακόπουλος.

81’ Νέα εκτέλεση κόρνερ από τον Μπασινά. Ο Κυργιάκος κερδίζει τους Ρώσους στον αέρα, αλλά ο Ακινφέεφ μπλοκάρει χωρίς κανένα πρόβλημα.

83’ Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζίρκοφ πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

84’ Κίτρινη κάρτα στον Τορμπίνσκι.

87’ Ο Χαριστέας σκοράρει, αλλά η φάση διακόπηκε για οφσάιντ του Γκέκα.

87’ Αλλαγή για τη Ρωσία. Ο Βασίλι Μπερζούτσκι πέρασε στη θέση του Ζιρκόφ.

90’ Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

90’ Οι Έλληνες τραγουδούν τον Εθνικό Ύμνο.

92’ Αντεπίθεση τέσσερις με δυο για την Ρωσία, ο Παβλιουτσένκο μόνος απέναντι από τον Νικοπολίδη πλάσαρε άουτ.

Τέλος του αγώνα. Η Ελλάδα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Euro 2008.

Γκολ: 33’ Ζιριάνοφ

Κίτρινες κάρτες: Καραγκούνης, Λυμπερόπουλος – Σαένκο, Τορμπίνσκι

Οι ενδεκάδες:

Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Δέλλας, Κυργιάκος, Σεϊταρίδης (39’ Καραγκούνης),  Πατσατζόγλου, Μπασινάς, Κατσουράνης, Αμανατίδης (79’ Γιαννακόπουλος), Χαριστέας, Λυμπερόπουλος (60’ Γκέκας).

Ρωσία (Γκους Χίντινκ): Ακινφέεφ, Ιγκνάσεβιτς, Ζίρκοφ (87’ Βασίλι Μπερεζούτσκι), Κολόντιν, Ανιούκοφ, Σέμακ, Μπιλιαλέντνιτοφ (69’ Σαένκο), Σεμσόφ, Ζιριάνοφ, Τορμπίνσκι, Παβλιουτσένκο.

Γήπεδο: “Βαλς Στάντιον” – Σάλτσμπουργκ

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι

Βοηθοί: Αλεσάντρο Γκρισέλι, Πάολο Καλγκάνο

Νωρίτερα, η Ισπανία επικράτησε των Σουηδών με 2-1, χάρη στο γκολ του Βίγια στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Αναλυτικά: Λύτρωση στο 90′ για την Ισπανία– 14 Ιουνίου 2008, 19:47