Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Πανελλήνιος να πάρει το εισιτήριο για τον αυριανό μεγάλο τελικό του Eurocup.

Οι «Ολυμπιονίκες» ηττήθηκαν με 92-80 από την Βαλένθια στο σημερινό ημιτελικό του Final Four της διοργάνωσης, η οποία διεξάγεται την Βιτόρια της Ισπανίας, και έτσι θα παλέψουν για την τρίτη θέση, στον αυριανό μικρό τελικό.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Σμιθ κατάφερε να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων 15-10, ωστόσο οι παίκτες της Βαλένθια απάντησαν άμεσα.

Με πρωταγωνιστές τους Μαρτίνεθ και Ντε Κολό, οι οποίοι «πυροβολούσαν» κατά ριπάς από τη γραμμή των 6,25 οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ, καταφέρνοντας να το διατηρήσουν έως τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (28-22).

Η ομάδα του Σπάχια στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε εκπληκτικό ρυθμό και με τον Νάντο ντε Κολό να συνεχίσει να «βομβαρδίζει» από την περιφέρεια, έχοντας πέντε εύστοχα σουτ τριών πόντων πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 14 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «Ολυμπιονίκες», αν και παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι στο αμυντικό κομμάτι δεν κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, την οποία διατηρούσε σταθερά η ισπανική ομάδα, η οποία προηγούνταν με +13 στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ηλία Ζούρου έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Πανελλήνιου βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν στους έξι πόντους, ωστόσο οι Ισπανοί με συνεχόμενα τρίποντα έφεραν ξανά το παιχνίδι στα μέτρα τους, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 92-80.