Τέσσερα δεκάλεπτα μακριά από τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στο «Ιβανόφειο» του Ηρακλή 80-64, σε ένα παιχνίδι που άργησε να ξεκινήσει 20 λεπτά και διακόπηκε για αρκετή ώρα λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητό του, στις αναμετρήσεις με τον Ηρακλή, στο Κύπελλο Ελλάδας, και πλέον περιμένει τον «Γηραιό» στις 20 Ιανουαρίου 2010, στο ΟΑΚΑ, για να σφραγίσει την πρόκρισή του στον τελικό του θεσμού.

Η αντίσταση του Ηρακλή κράτησε για ένα δεκάλεπτο. Ο «Γηραιός» ξεκίνησε το παιχνίδι ιδανικά και προηγήθηκε 13-10 και 18-15, ενώ στο 10’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με το σκορ στο 21-21.

Στη συνέχεια οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Μπατίστ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-1 και εκτόξευσαν στο 15′ τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (32-22), ενώ το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 47-29.

Η εξέλιξη του αγώνα δεν άρεσε στους οπαδούς του Ηρακλή, οι οποίοι άρχισαν να εκτοξεύουν αντικείμενα με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί δύο λεπτά και 58” πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και ενώ το σκορ ήταν 57-40 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι ξανάρχισε μια ώρα μετά και αφού το γήπεδο είχε εκκενωθεί. Ο Παναθηναϊκός στο τέλος έριξε το ρυθμό του και έφτασε στη νίκη με το τελικό 80-64.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 29-47, 45-62, 64-80.