Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, ανάμεσα στον Ηρακλή και την ΑΕΚ, στο «Καυτανζόλγειο». Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν το σκορ με τον Παναγιώτη Κονέ στο 28’, ενώ ο Ραφίκ Τζιμπούρ στο 55’ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Γαλλοαλγερινός θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ, αλλά στο 87’ αστόχησε σε πέναλτι. Δύο λεπτά μετά, ο Αραούχο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και απείλησε δύο φορές, χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει. Στο 1’ το σουτ του Μπλάνκο πέρασε πάνω από την εστία του Μπαντή, ενώ δύο λεπτά μετά ο Μαντούκα έστειλε την μπάλα άουτ.

Από τη μεριά του, ο Ηρακλής απάντησε με τον Μιλάνο να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Αραμπατζή. Τελικά, ο «Γηραιός» ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 28’ ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Παναγιώτης Κονέ, μετά από ατομική προσπάθεια βρήκε τον χώρο, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση από την ΑΕΚ ήρθε στο 45’, όταν ο Γιάχιτς με σουτ τράνταξε το δοκάρι του Μπαντή.
Στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους, η Ένωση έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ραφίκ Τζιμπούρ ελίχθηκε στην περιοχή και, αφού πέρασε τους αντιπάλους του, σημάδεψε σωστά και πέτυχε το 1-1.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 87’, με τον Χέρσι να πέφτει στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Λέκι και τον Κουκουλάκη να δείχνει το σημείο του πέναλτι, σε μια φάση που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των γηπεδούχων.

Ο Τζιμπούρ από την άσπρη βούλα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπαντή και έτσι το 1-1 παρέμεινε. Στο 89′, ο Αραούχο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η προσπάθεια του Ηρακλή να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις δεν ευδοκίμησε κι έτσι ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Κίτρινες κάρτες:
Μιλάνο, Κονέ, Κατσαμπής, Γιαννούλης – Γιάχιτς, Τζιμπούρ, Γεωργέας, Άλβες

89’ Αραούχο

Ηρακλής (Σάββας Κωφίδης): Μπαντής, Κατσαμπής, Λέκι, Γιαννούλης, Μάρτος, Παπαστεριανός, Ηλιάδης (91′ Περπερίδης), Μιλάνο (80′ Γιάντσης), Επστάιν, Κονέ (61′ Τούμα), Μπόσνιακ.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς):
Αραμπατζής, Αραούχο, Γεωργέας, Ζεράλντο Άλβες, Μαϊστόροβιτς, Γιάχιτς, Καφές, Μαντούκα (70′ Χέρσι), Σκόκο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο (83′ Ταχτσίδης).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Ντούσαν Μπάγεβιτς: «Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν τόσο καλοί, κάναμε κάποια λάθη, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε άμεσα. Στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε την απόδοσή μας είχαμε τις ευκαιρίες και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς αλλά και να χάσουμε το παιχνίδι στο τέλος από τις ευκαιρίες του Ηρακλή.

Είμαστε πιο μακριά από παιχνίδι σε παιχνίδι. Ακόμα και τώρα είμαστε πιο μακριά. Δεν λέω ότι δεν θα είναι δύσκολο αλλά υπάρχουν πολλές ομάδες που παλεύουν για την πεντάδα. Θα δούμε… Μετά τον Ολυμπιακό πίστεψα ότι η ψυχολογία μας θα αλλάξει. Και με τον Ατρόμητο χάσαμε το παιχνίδι και σήμερα μας έβαλε πίσω στο σκορ ο Ηρακλής, από ψυχολογικής πλευράς. Δεν είχαμε βοήθεια από το αποτέλεσμα με τον. Περιμέναμε ότι θα είχαμε καλύτερη ψυχολογία. Το 3-3 (σ.σ. με Ατρόμητο) και το σημερινό δείχνουν ότι δεν μας βοήθησε καθόλου».