Το ισόπαλο 1-1 ήταν το τελικό σκορ στο Αγρίνιο, στο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Super League, ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καμαρά στο 9ο λεπτό και ο Ατρόμητος ισοφάρισε με τον Μήτρογλου στο 79’ με πέναλτι. Ο σκόρερ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκε. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκε μετά την ισοφάριση και ο Παναιτωλικός, αφού ο Εντεγκουέλε δέχθηκε κόκκινη κάρτα.

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 9’ και όπως ήταν φυσικό στο πρώτο μέρος κυριάρχησε. Μετά το 1-0 του Καμαρά, ο Γάλλος θα μπορούσε στο 11’ να σκοράρει εκ νέου, όμως το αριστερό σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στο 20΄ ο ίδιος συνδυάστηκε με τον Ονουάτσι και σούταρε άουτ, ενώ στο 36΄ ο Γιαννούλης πρόλαβε το Χαριστέα την ύστατη στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ. Από την πλευρά του ο Ατρόμητος απείλησε δύο φορές. Στο 8’ με τον Επστάιν και 23’ με τον Φυτανίδη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που ανέβασε στροφές και απείλησε δύο φορές, πριν ισοφαρίσει. Ο Καραμάνος στο 53’ με κεφαλιά και στο 58’ με πλασέ δεν κατάφερε να βρει στόχο. Το 1-1 ήρθε τελικά στο 75’. Ο Μήτρογλου έφυγε μόνος και ο Εντζεγκουέλε τον ανέτρεψε στη μεγάλη περιοχή. Ο Τριτσώνης έδειξε κόκκινη κάρτα (77’) στον αμυντικό των γηπεδούχων και πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Κώστας Μήτρογλου στο 79’, ύστερα από μια σύντομη διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων.

Στις καθυστερήσεις ο σκόρερ του Ατρόμητου αποβλήθηκε, για φάουλ επί του Άντι, ενώ για διαμαρτυρία αποβλήθηκε και ο προπονητών των Περιστεριωτών, Γιώργος Δώνης.

Παναιτωλικός – Ατρόμητος 1-1 (Nova2)

Γκολ: 9’ Καμαρά – Μήτρογλου

Κίτρινες κάρτες:
Ρότσα, Ντολεζάι, Άντι, Μητρόπουλος, Μουμίν – Δημούτσος, Τόμας, Φυτανίδης

77′ Εντζεγκουέλε – 90′ Μήτρογλου

Παναιτωλικός (Μπάμπης Τεννές): Τσενάμο, Εντζεγκουέλε, Μουμίν, Ρότσα, Θεοδωρίδης (61′ Κούσας), Χαριστέας (90′ Καραμαλίκης), Ντολεζάι, Μητρόπουλος, Άντι, Καμαρά, Ονουάτσι (80′ Παλαιολόγος).

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης):
Ιτάνζ, Τόμας, Φυτανίδης, Επστάιν, Καραγκούνης (46′ Μπρίτο), Νάστος, Γιαννούλης (73′ Αναστασάκος), Σφακιανάκης, Καραμάνος (64′ Γκαρσία), Δημούτσος, Μήτρογλου.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Μπάμπης Τεννές: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, με ένταση και πάθος. Κάναμε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει τον αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο και ο διαιτητής και ο βοηθός μας εκνεύρισαν και χάθηκε η ηρεμία, ενώ στο τέλος μείναμε πάλι με 10 παίκτες. Ανεξήγητο να συμβαίνει σε μας αυτό. Σε τρεις-τέσσερις περιπτώσεις ο βοηθός έχει χάσει τις φάσεις. Είμαι στην ίδια ευθεία και το βλέπω. Καθαρές φάσεις, τι να λέμε τώρα. Πολλές διαιτησίες έχουν διαμορφώσει αποτέλεσμα εις βάρος μας. Το ίδιο έγινε και σήμερα, μας κράτησε πίσω ο διαιτητής. Είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα. Ο στόχος είναι τα παιχνίδια που έρχονται. Δεν πρέπει να φύγει το μυαλό μας από αυτή τη σκέψη. Πιστεύω ότι αν συνεχίσουμε έτσι θα τερματίσουμε πολύ ψηλότερα σε σχέση με την τωρινή θέση μας».

Γιώργος Δώνης:
«Δεν υπάρχει φάση για να διαμαρτυρηθεί ο Παναιτωλικός. Με την αποβολή του Μήτρογλου γελάει όλη η Ελλάδα, χάνουμε τον καλύτερο παίκτη μας. Απαράδεκτη ενέργεια αυτή. Ο διαιτητής ήταν έτοιμος να βγάλει κίτρινη αλλά ο βοηθός του είπε για κόκκινη. Μετά από καιρό είχαμε δημιουργία φάσεων και ήμασταν απειλητικοί. Θα μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε νωρίτερα. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή μας. Το παιχνίδι είχε ρυθμό μέχρι το 75΄. Μετά το πέναλτι δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο. Συγχαρητήρια στον Παναιτωλικό για την οργάνωσή του και τη συμπεριφορά των ανθρώπων του».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης