Με γκολ του Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΚ κέρδισε 1-0 τον Αστέρας Τρίπολης στην Αρκαδία και έφτασε τους 41 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η Ένωση κρατά από το παιχνίδι, μόνο το αποτέλεσμα, αφού το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν ξέφυγε από την μετριότητα.

Το παιχνίδι άρχισε χωρίς ρυθμό και χωρίς σημαντικές φάσεις στις περιοχές των δύο ομάδων. Στο 8’ ο Καούνος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος γύρισμα του Παυλή, αλλά ο Αλεξόπουλος πρόλαβε και «καθάρισε» τη φάση. Στο 39’ το σουτ του Καρντόσο πέρασε λίγο άουτ, ενώ από την πλευράς της η ΑΕΚ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε, αλλά μόνο από την πλευρά της Τρίπολης. Στο 48’ ο Σάχα, που ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ΑΕΚ, σταμάτησε το σουτ του Καούνου, ενώ στο 63’ ο Αργεντινός απέκρουσε το πλασέ του Ζαϊρί. Στο 78’ ο Φιλομένο με προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και η Ένωση κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη στο 86ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ενσαλίβα, ο Μαϊστόροβιτς με κεφαλιά νίκησε τον Αναστασόπουλο και πέτυχε το 1-0.

Κίτρινες κάρτες: Φυτανίδης, Μαρσελάο – Σκόκο, Χετεμάι, Αλβες

Αστέρας Τρίπολης (Νίκος Κωστένογλου): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης (60΄ Εστέβες), Λαζαρίδης (+90΄ Ρόκας), Μαρσελάο, Κανακούδης, Νταμόντε (46΄ Λαδάκης), Καρντόσο, Ντε Σόουζα, Ζαϊρί, Φιλομένο, Καούνος.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Άλβες, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Κουτρομάνος, Ενσαλίβα, Πελετιέρι, Χετεμάι, Σκόκο (79΄ Ταχτσίδης), Τζεμπούρ (+90΄ Γεωργέας), Παυλής (60΄ Μπλάνκο).