Βαριά ήττα υπέστη η ΑΕΚ στο «Κονστάν Βάντεν Στοκ», καθώς έχασε με 4-1 από την Άντερλεχτ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.

«Δήμιος» της «Ένωσης» στο σημερινό παιχνίδι ήταν ο Σουάρες, ο οποίος σημειωσε χατ-τρικ (16΄, 39΄, 84΄). Το άλλο γκολ της βέλγικης ομάδας σημείωσε ο Γιοβάνοβιτς (33′), ενώ για το «δικέφαλο» είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Λεονάρντο (36′).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 77΄, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη καρτα ο Μανωλάς.

O αγώνας

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο 15λεπτο είχε δύο καλές στιγμές για να προηγηθεί. Η πρώτη δημιουργήθηκε στο 4΄ το σουτ του Καράμπελα έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Προτό, ενώ η δεύτερη 10 λεπτά αργότερα, με τον Γκούντγιονσεν να αποτυγχάνει να πιάσει το σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή.

Από μία ανύποπτη φάση στο 16΄ οι Βέλγοι προηγήθηκαν. Ο Σουάρες μπήκε στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Δέλλα και μέχρι ο τελευταίος και ο Κωνσταντόπουλος να συνηδειτοποιήσουν ότι ο διαιτητής δεν είχε σφυρίξει, ο πεσμένος Αργεντινός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Από λάθος διώξιμο του Κωνσταντόπουλου στο 33΄, ο Φερνάντο με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-0, με τον Μανωλά να τον μαρκάρει…με τα μάτια.

Η… απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λεονάρντο με ατομική προσπάθεια και άψογο πλασέ μείωσε σε 2-1. Κι ενώ φάνηκε προς στιγμή ότι η Ένωση πίστεψε στην ανατροπή, στο 39΄ ο Σουάρες, αφού απέφυγε άνετα τον Γεωργέα, με άπιαστο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Δείτε το video…

Ανοικτό ποδόσφαιρο παίχτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Βέλγους να χάνουν ευκαιρία με τον Γιοβάνοβιτς στο 52΄, ενώ ένα λεπτό μετά το δυνατό σουτ του Κάρλος από καλή θέση έφυγε λίγο άουτ.

Στο 77΄ ο Μανωλάς σε μία αψιμαχία με τον Γιοβάνοβιτς έπεσε στο έδαφος κι ο διαιτητής Γκόμες έδειξε από μία κάρτα στους πρωταγωνιστές του επεισοδίου. Για το νεαρό κεντρικό αμυντικό της ΑΕΚ ήταν η δεύτερη κι αποβλήθηκε.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 84΄ από λάθος του Κάρλος, ο Σουάρες απέφυγε χωρίς πρόβλημα τον Δέλλα και πλάσαρε ιδανικά τον Κωνσταντόπουλο (4-1).

To γκολ της ΑΕΚ

Κίτρινες: Γιούχας, Γιοβάνοβιτς – Βάργκας, Μανωλάς

Κόκκινες: Μανωλάς (77′)

Άντερλεχτ (Άριελ Γιάκομπς): Προτό, Ντεσάχτ, Γιουχάζ, Βασιλιέφσκι, Ζιλέ, Μπίλια, Κουγιατέ (85΄ Σαφάρι), Κιεστάν, Φερνάντο, Σουάρες (84΄ Ντε Σούτερ), Γιοβάνοβιτς (80΄ Γιακοβένκο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γεωργέας, Βάργκας, Γκέντσογλου, Λαγός (46΄ Κάρλος), Γκούντγιονσεν, Λεονάρντο (70΄ Σιαλμάς), Λυμπερόπουλος (57΄ Μπέλεκ).

Μανόλο Χιμένεθ (προπονητής ΑΕΚ)
: Απογοητευμένος από την εικόνα της ομάδας του εντός του αγωνιστικού χώρου εμφανίστηκε ο προπονητής της ΑΕΚ, Μανόλο Χιμένεθ στη διάρκεια της συνέντευξης τύπου.

Χρόνια αμυντικός, βλέποντας αυτή την άμυνα τι περνάει από το μυαλό σας;

«Νιώθω μεγάλη απογοήτευση γιατί πρέπει να παραδεχθώ ότι η Άντερλεχτ ήταν ανώτερη από εμάς. Αλλά βάλαμε και εμείς το… χέρι μας. Η Άντερλεχτ μπήκε μπροστά στο σκορ με πολύ εύκολο τρόπο. Μέχρι το 15ο λεπτό είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού, είχαμε δύο ευκαιρίες, αλλά μία φάση που ακόμα δεν μπορώ να κατανοήσω έδωσε την ευκολία να πετύχουν εκείνοι το πρώτο γκολ και το δεύτερο απίστευτο γκολ και το τρίτο επίσης με μεγάλη ευκολία το δεχθήκαμε. Η Άντερλεχτ ήταν καλύτερη και της δώσαμε πολλές ευκολίες για ένα τέτοιο ματς. Μέχρι το 15′ ήμασταν καλά στημένοι στο γήπεδο. Μετά δώσαμε πολλές ευκαιρίες σε μια καλή ομάδα για να τις εκμεταλλευτεί. Θα παλέψουμε κάθε παιχνίδι πλέον. Σήμερα δεν μας βγήκαν τα πράγματα, ελπίζουμε στα επόμενα», υπογράμμισε.

Τι έφταιξε σήμερα περισσότερο;

«Σίγουρα τα προσωπικά λάθη. Νομίζω ότι η ομάδα είχε κλείσει πολύ σωστά τους διαδρόμους, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε άμυνα κάτω από το… δοκάρι», σημείωσε.

Είδατε κάποια θετικά πράγματα;

«Μετά από τρεις μήνες χωρίς να παίξει παιχνίδι το θετικό παιχνίδι του Βάργκας. Ο Γκέντσογλου, ο οποίος επιστρέφει μετά από τραυματισμό και καλά, αλλά σίγουρα αυτό που εντοπίσαμε είναι ότι δεν έχουν ρυθμό και πρέπει να τον αποκτήσουν άμεσα. Τον ρυθμό τον κερδίζεις μέσα από τα παιχνίδια και όχι από τα λάθη», πρόσθεσε.

Νίκος Λυμπερόπουλος (Επιθετικός ΑΕΚ): Σκληρά λόγια χρησιμοποίησε ο Νίκος Λυμπερόπουλος μετά το τέλος της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Άντερλεχτ. Ο επιθετικός της ΑΕΚ ανέφερε ότι η ομάδα του δεν είχε ταυτότητα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και δεν ήταν έτοιμη για ένα τέτοιο παιχνίδι.

«Όταν παίζεις τέτοια παιχνίδια πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος 90 λεπτά. Πληρώσαμε τα λάθη μας. Τα δύο πρώτα γκολ ήταν αστεία, τα κάναμε δώρο. Όταν μειώσαμε και φαινόταν ότι μπορούμε να ξαναμπούμε στο ματς, δεχθήκαμε το τρίτο γκολ, τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ και αποδείχθηκε ότι δεν είμαστε έτοιμοι για τέτοιο επίπεδο. Σήμερα αποδείχθηκε ότι δεν είμαστε ομάδα για τέτοιο επίπεδο. Μπορούμε να πούμε ότι η ομάδα είναι καινούργια, μπορούμε να πούμε χίλια δυο αλλά όλα αυτά θα είναι δικαιολογίες. Νομίζω ότι όλοι το είδαν. Ήρθαμε εδώ, παίξαμε μια ομάδα που δε νομίζω ότι είναι ομάδα για να μας ρίξει τέσσερα γκολ. Είναι, όμως, μια ομάδα που ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο. Όταν χαρίζεις και δύο γκολ, είναι πολύ δύσκολο. Είναι μια ομάδα η Άντερλεχτ με όλη τη σημασία της λέξης μέσα στο γήπεδο. Εμείς δεν ξέραμε τι θέλαμε. Είμαστε ομάδα χωρίς ταυτότητα. Δε νομίζω ότι υπάρχει παίκτης που μπαίνει να παίξει ευρωπαϊκό παιχνίδι και σκέφτεται τα διοικητικά προβλήματα. Αυτά πρέπει να τα λύσουν άλλοι. Εμείς πρέπει ως ομάδα να αποκτήσουμε ταυτότητα γιατί κατά την προσωπική μου άποψη δεν έχουμε», επεσήμανε.

«Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σκύψουμε το κεφάλι, να δουλέψουμε περισσότερο και να φτιάξουμε μια ομάδα σύμφωνα με τις δυνατότητες που έχουμε. Είμαστε αισιόδοξοι για τη συνέχεια αν βελτιωθούμε. Ακόμη είναι αρχή, υπάρχουν ελπίδες για πρόκριση», συμπλήρωσε.