Με λυτρωτή τον Καφού, ο οποίος σκόραρε στις καθυστερήσεις η Ανόρθωση πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Δόξας Κατωκοπιάς, της οποίας επικράτησε με 3-2, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστική του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Μετά από τη σημερινή της νίκη η ομάδα του Σλάβο Μουσλίν έμεινε μόνη πρώτη, έστω και προσωρινά στη βαθμολογία, με 17 βαθμούς.

Η «μεγάλη κυρία» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 46’ μετά το γκολ του Ρόμα, ωστόσο ο Καφού στο 76’ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Οκκάς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Αμμόχωστου.

Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και κατάφεραν στο 89’ να ισοφαρίσουν σε 2-2, ωστόσο η χαρά τους κράτησε για λίγο.

Κι αυτό γιατί ο Καφού στις καθυστερήσεις με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-2, χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Στα άλλα αποτελέσματα της ημέρας ο Εθνικός Άχνας κέρδισε δύσκολα με 1-0 τον ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς με 1-0, ενώ ο Ερμής πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Νέας Σαλαμίνας, επικρατώντας άνετα με 3-0.