Την πρώτη της ήττα στο 2016 γνώρισε την Κυριακή η ΑΕΚ από τον Ατρόμητο του Τραϊανού Δέλλα.

Ο «Κολοσσός»… πλήγωσε την πρώην ομάδα του, καθώς οι Περιστεριώτες με τέρμα του Μπρίτο στο 53′ επικράτησαν 1-0 της Ένωσης, η οποία έτσι είδε το σερί των εννέα συνεχόμενων νικών σε πρωτάθλημα και Κύπελλο να ανακόπτεται από το «αστέρι».

Η ΑΕΚ που παραμένει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας μετά από 21 αγωνιστικές στην Super League, πραγματοποίησε αναμφισβήτητα τη χειρότερη εμφάνισή από τότε που ανέλαβε ο Γκουστάβο Πογιέτ, με αποτέλεσμα να λυγίσει από τον Ατρόμητο, που έκανε άλμα παραμονής με αυτό το «τρίποντο».

TO ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Κακοποιήθηκε το ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τους δύο τερματοφύλακες να παραμένουν θεατές, καθώς δεν δημιουργήθηκε υποψία καλής ευκαιρίας.

Οι λόγοι ήταν δυο: αφενός η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αναπληρώσει σε ποιότητα τις απουσίες των Μπαρμπόσα (τραυματίας), Σιμόες (τιμωρημένος), αφετέρου στην τακτική και των δύο προπονητών κυριάρχησε ο φόβος. Ο Δέλλας δεν ήθελε επ΄ουδενί να χάσει από την παλιά του ομάδα, ο Πογέτ επιθυμούσε πάση θυσία να κρατήσει το αήττητο ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (13/2).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά από την Ένωση και στο 51′ απείλησε με διαγώνιο σουτ του Κεϊτά (άουτ), ενώ δύο λεπτά αργότερα κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Ο Λε Ταλέκ έφυγε στην πλάτη του Αρθο, πέρασε τον Ανέστη και έδωσε «έτοιμο γκολ» στον Μπρίτο ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να παραβιάσει την εστία της Ένωσης.

Ηταν γενικά πολύ μέτρια η ΑΕΚ, αλλά το γκολ τη… βραχυκύκλωσε εντελώς. Ζήτημα αν κατάφεραν να αλλάξουν τέταρτη πάσα οι παίκτες της, που δεν έβγαιναν πρώτοι στη μπάλα, υστερούσαν στα τρεξίματα, δεν δημιουργούσαν ευκαιρίες.

Αντίθετα, στο 81΄ ξανά από τραγική αμυντική αδράνεια, ο Λε Ταλέκ βρήκε χώρο για το σουτ και από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Κίτρινες: Σουμπίνιο, Μπρίτο, Στόιτσεφ – Μάνταλος, Αραβίδης, Ντίντακ, Ζουκουλίνι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάρκας, Κιβρακίδης (68΄ Κυβρακίδης), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Κεϊτά, Στόιτσεφ, Ούμπιδες, Μπρίτο (83΄ Ουσέρο), Σουμπίνιο (72΄ Ματέι)), Λε Ταλέκ.

ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Ανέστης, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Άρθο, Ντίντακ, Σουκουλίνι, Γιόχανσον, Μάνταλος, Βάργκας (57΄ Πλατέλλας), Αραβίδης, Τζεμπούρ (57΄ Πέκχαρτ)