Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε η Λεβερκούζεν με αντίπαλο τη Στουτγκάρδη, με τον Φάνη Γκέκα να σημειώνει το πρώτο του τέρμα για τη φετινή περίοδο. Στο “Βεστφάλεν” η Μπάγερν με αντίπαλο τη Ντόρτμουντ, δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη, καθώς έμεινε στο 1-1, ενώ στο ντέρμπι της ημέρας, Βέρντερ και Σάλκε ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Μετά την απογοητευτική εμφάνιση και την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας, η Λεβερκούζεν πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τη Στουτγκάρδη, με τον Φάνη Γκέκα να χρίζεται σκόρερ στο 79’, κάνοντας το 2-0. Το σκορ για τις “ασπιρίνες” είχε ανοίξει ο Χέλμες στο 35’.

Η Μπάγερν φαίνεται πως ψάχνει τα πατήματά της ακόμα και αυτό στοιχίζει βαθμούς για την ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν, καθώς μετά την εντός έδρας ισοπαλία της πρεμιέρας με το Αμβούργο, ήρθε ισόπαλη με την Ντόρτμουντ με 1-1. Την παρτίδα για τους “Bαυαρούς” έσωσε στο 74’ ο Μπορόφσκι. Το σκορ για τη Ντόρτμουντ είχε ανοίξει στο 9’ ο Μπλασικόφσκι με τη Μπάγερν να αγωνίζεται με δέκα παίκτες απο το 23’ (αποβολή Φαν Μπόμελ).

Τέλος στο Βεζερστάντιον, η Βέρντερ Βρέμης ήρθε ισόπαλη με τη Σάλκε με 1-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Το σκορ άνοιξε στο 64’ ο Φρινγκς, ενώ για την Σάλκε, ισοφάρισε ο Βέστερμαν πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα.