Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον -συνήθη ύποπτο- Τζιμπρίλ Σισέ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 4-1 του «κακού δαίμονά» του, Εργοτέλη, στο ΟΑΚΑ, με αποτέλεσμα να κάνει «ποδαρικό» με το… δεξί στο 2010.

Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε δις (26’, 66’), φτάνοντας τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα.

Τα άλλα δύο τέρματα των «πρασίνων» σημείωσαν οι Καραγκούνης και Λέτο στο 45’ και 90+2’ αντίστοιχα, ενώ για τον Εργοτέλη, ο οποίος έκανε το… λάθος να προηγηθεί στο σκορ, σκόραρε στο 8’ ο Φραγκουλάκης.

Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε το παιχνίδι για την ομάδα του Νιόπλια, η οποία βρέθηκε να χάνει μόλις στο 8’, μετά το γκολ του Φραγκουλάκη, ο οποίος εκμεταλλευόμενος γύρισμα του Τσεσνάουσκις έκανε το 0-1.

Οι «πράσινοι» στη συνέχεια αντέδρασαν, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 26′ με σουτ του Σισέ, ο οποίος απέδειξε για ακόμη ένα παιχνίδι ότι διάγει περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες, στο 45’ ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να κάνει το 2-1, με τον Καραγκούνη.

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού», μετά από γύρισμα του Σαλπιγγίδη από δεξιά έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Αθανασίου, δίνοντας έτσι για πρώτη φορά στην ομάδα το προβάδισμα στο σκορ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν και στο 51’, ωστόσο ο Τζόρβας βγήκε έγκαιρα στην κάθετη πάσα του Ρομάνο προς τον Βερπακόφσκις, διώχνοντας τον κίνδυνο πριν καν αυτός δημιουργηθεί.

Εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός βρήκε πάλι τον ρυθμό του και στο 62’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη του, όταν ο Καραγκούνης σέντραρε, ο Βύντρα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σαλπιγγίδης που πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει ο «Σάλπι» το πέτυχε ο Σισέ, ο οποίος στο 66’ μετά από πάσα του νεοεισελθόντα Λέτο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κάνοντας το σκορ 3-1.

Για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λέτο με εξαιρετική ατομική προσπάθεια κι αφού εξουδετέρωσε τον Αθανασίου, διαμόρφωσε το τελικό 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «πρασίνων».

>

Παναθηναϊκός (Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπιάρσμιρ, Καντέ, Ζιλμπέρτο, Κατσαρούνης, Καραγκούνης (63’Λέτο), Νίνης (72′ Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Αθανασίου, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Ορφανός (71′ Λεάλ), Τζούνιορ, Μπερτόσα, Φραγκουλάκης, Τσεσνάουσκις, Σασιασβίλι.