Εύκολο έργο είχε η Ατλέτικο Μαδρίτης απέναντι στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν άνετα 3-1 της «συμπολίτισσάς» τους στο «Βιθέλντε Καλντερόν» και αναρριχήθηκαν στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Φλόρες προηγήθηκε στο 25’ με τον Γκάμπι, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στο 74ο λεπτό με κεφαλιά του Φαλκάο.

Στις καθυστερήσεις, ο Σάλβιο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα της λήξης οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ «της τιμής» με τον Πίτι.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Ασένχο, Περέα, Μιράντα, Ντομίνγκεζ, Φελίπε, Γκάμπι, Σουάρεζ, Ρέγιες (71’ Σάλβιο), Ντιέγκο (88’ Αντριάν), Κόκε (46’ Πίτσι), Φαλκάο Ράγιο

Βαγιεκάνο: Κομπένο, Τίτο (70’ Πασέκο), Αρίμπας, Ζόρντι, Κασάδο, Μοβίγια (Μίτσελ), Φουέγκο, Μπανγκουρά, Μίκου, Πίτι, Ταμούδο

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Χιχόν – Ρεάλ 0-3 (34′ Ντι Μαρία, 65′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 92′ Μαρσέλο)

Σανταντέρ – Βιγιαρεάλ 1-0 (28′ Στουάνι)

Μπαρτσελόνα – Λεβάντε 5-0 (4′ και 33′ Φάμπρεγκας, 37′ Κουένκα, 55′ Μέσι, 81′ Αλέξις Σάντσες)

Βαλένθια – Εσπανιόλ 2-1 (6′ πέν. Τίνο Κόστα, 80′ Σολδάδο / 69′ Έκτορ Μορένο)

Κυριακή

Ατλέτικο – Ράγιο Βαγιεκάνο 3-1 (25′ Γκάμπι, 75′ Φαλκάο, 92′ Σάλβιο / 93′ αυτ. Γκάμπι)

Σοθιεδάδ – Μάλαγα (17:00)

Οσασούνα – Μπέτις (19:00)

Μαγιόρκα – Μπιλμπάο (21:00)

Γρανάδα – Σαραγόσα (22:30)