Με γκολ των Μαϊστόροβιτς στο 89’ και του Ρέφικ Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ κατάφερε μέσα στο ΟΑΚΑ να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 και να κερδίσει με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης, σε παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Με χαρακτηριστικό τις έντονες αποδοκιμασίες των φίλων της ΑΕΚ προς τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους και τον Γιώργο Δώνη κύλησε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, αλλά τα σουτ του Μαϊστόροβιτς στο 5’, του Μπλάνκο στο 12’ και του Καφέ στο 21’ δεν είχαν αποτέλεσμα. Στη συνέχεια η Τρίπολη ανέβασε ρυμθούς και στο 22’ ο Ντουαλά έστειλε με σουτ τη μπάλα άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ζαϊρί με κεφαλιά ανάγκασε τον Σάχα να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 36’ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να φανεί απειλητική για την εστία του Αμπάρη, αλλά το φάουλ του Εντίνιο πέρασε άουτ. Η Τρίπολη προσπάθησε να βάλει το γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως τόσο ο Φιλομένο στο 43’, όσο και ο Ζαϊρί στο 45’ δεν μπόρεσαν να το πετύχουν.

Με τη λήξη του ημιχρόνου οι αποδοκιμασίες στο πρόσωπο του Γιώργου Δώνη έγιναν ιδιαίτερα έντονες. Ο Έλληνας τεχνικός έριξε στον αγώνα στην αρχή του δεύτερου μέρους τους Τζιμπούρ και Ρίκκα, με σκοπό να αλλάξει τη μορφή του αγώνα. Αυτό το πέτυχε σε πρώτη φάση και η ΑΕΚ έδειξε μέχρι το 65’ να ελέγχει το παιχνίδι. Στο 49’ ο Καφές και στο 52’ ο Τζιμπούρ κράτησαν σε εγρήγορση τον Αμπάρη, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που θέλει αυτόν που χάνει ευκαιρίες να δέχεται γκολ επιβεβαιώθηκε και ο Αστέρας Τρίπολης άνοιξε το σκορ. Στο 67’ ο Μαρσελάο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια μετά τη γραμμή του Σάχα, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-0.

Οι αποδοκιμασίες των φιλάθλων της Ένωσης έγιναν πιο έντονες, ενώ η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω του τραυματισμού του Αντώνη Ρίκκα, την ώρα που ο Δώνης είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές του.

Όμως, η απόλυτη ανατροπή ήρθε στο τέλος του αγώνα. Στο 89’ από το γύρισμα του Σκόκο, ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς με κεφαλιά πέτυχε το 1-1, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ρέφικ Τζιμπούρ με έξοχο ψαλίδι από το ύψος της περιοχής διαμόρφωσε το τελικό ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-1.  Πριν το παιχνίδι ολοκληρωθεί ο Δώνης αποβλήθηκε από τον διαιτητή Σπάθα για διαμαρτυρίες.

Κίτρινες κάρτες: Καφές, Γεωργέας, Ρίκκα – Νταμόντε, Τσέζαρεκ

ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σαχά, Γεωργέας, Μαϊστόροβιτς, Αλεξόπουλος, Χουάνφραν, Πελετιέρι (46’ Ρίκκα), Καφές, Ζορμπάς (73’ Λαγός), Σκόκο, Εντίνιο (46’ Τζεμπούρ), Μπλάνκο.

Αστέρας Τρίπολης (Κάρλος Καρβαλιάλ): Αμπάρης, Φλάβιο, Ζορζίνιο, Μαρσελάο, Λαζαρίδης, Μπαστία, Καρντόσο, Ζαϊρί, Νταμόντε (55’ Κανακούδης), Φιλομένο, Ντουαλά (57’ Τσέζαρεκ).

Μετά το παιχνίδι έγινε γνωστό πως ο Αντώνης Ρίκκα, που τραυματίστηκε στο γόνατο υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού και έσω μηνίσκου αριστερού γόνατος και θα απουσιάσει για πέντε μήνες από την ενεργό δράση. Από την άλλη ο Παντελής Καφές υπέστη θλάση πρώτου βαθμού στο δεξί γαστροκνήμιο

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Γιώργος Δώνης: “Η αλήθεια είναι ότι το ματς ήταν κομβικής σημασίας για μένα και την ομάδα και πραγματικά θα ήταν άδικο να το χάσουμε. Στο τέλος, αν και είχαμε μείνει με δέκα παίκτες λόγω του τραυματισμού του Ρίκκα, παλέψαμε πολύ, προσπαθήσαμε και τα καταφέραμε. Αυτή η νίκη είναι πολύ σημαντική λόγω ψυχολογίας, καθώς θα ηρεμήσουμε και θα λυθούν τα πόδια των παικτών. Υπήρχε πίεση και άγχος και όλα αυτά φέρνουν λάθη. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να ηρεμήσουμε και να δουλέψουμε καλύτερα.
Πολλές φορές στο ποδόσφαιρο πιέζεσαι από άλλα πράγματα, το ποδόσφαιρο είναι απρόβλεπτο. Ήταν φανερό ότι από ένα σημείο και μετά το ματς έγερνε προς τα εμάς, αλλά στην πρώτη φάση που έκανε ο Αστέρας κατάφερε να προηγηθεί, ενώ είχε γίνει φάουλ πριν στον Τζιμπούρ. Σίγουρα είχαμε να αντιμετωπίσουμε και την κακή ατμόσφαιρα, ενώ τα πράγματα έγιναν χειρότερα μετά τον τραυματισμό του Ρίκκα. Είναι στιγμές που νιώθεις άσχημα, ειδικά όταν τα πράγματα εξελίσσονται άδικα και θέλεις να δικαιωθούν οι κόποι σου. Ήταν ένα ξέσπασμα δικό μου. Τώρα νιώθω πιο ήρεμος.Ανεξάρτητα από το σε ποια ομάδα είσαι προπονητής, πάντα υπάρχει πίεση, αν αγαπάς την δουλειά σου. Στο ποδόσφαιρο είτε είσαι παίκτης είτε προπονητής πάντα υπάρχουν λύπες και χαρές, αλλά από την εμπειρία μου ξέρω ότι η χαρά κρατάει ελάχιστα, ενώ η λύπη πολύ. Εχω μάθει να προσπαθώ και να δουλεύω και πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι και για την επιτυχία αλλά και για την αποτυχία”.

Κάρλος Καρβαλιάλ: “Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε σαν μεγάλη ομάδα, σαν ίσος προς ίσο με την ΑΕΚ. Όποιος είχε αμφισβητήσει το ποδόσφαιρο που παίζουμε, σήμερα επιβεβαιώθηκε ότι παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, στο δεύτερο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά, αλλά εμείς συνεχίσαμε να πιέζουμε, προσπαθώντας να πετύχουμε κάποιο γκολ. Μετά το 1-0 είχαμε ευκαιρίες, όπως και η ΑΕΚ. Δεν θέλω να μιλήσω για τα τελευταία λεπτά γιατί νιώθω ντροπή. Δεν μας δόθηκαν πέναλτι σε δύο σερί αγώνες, όπου μάλιστα με τον ΟΦΗ έγινε διπλό πέναλτι. Εμείς δεν συνηθίζουμε να παίρνουμε αγκαλιά τον τερματοφύλακα, θέλω να πετυχαίνουμε κανονικά γκολ. Στο δεύτερο γκολ της ΑΕΚ είδα ότι έγιναν δύο φάουλ, στον Μπαστιά και τον Αμπάρη. Σήμερα δεχθήκαμε δύο γκολ από στημένες φάσεις, δεν κλειστήκαμε και πήγαμε και για ένα δεύτερο γκολ. Μην ξεχνάτε ότι δύο μέρες πριν είχαμε αγώνα για το κύπελλο. Από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα η διαιτησία ήταν εναντίον μας. Αν και υπήρχαν τέσσερις διαιτητές στο γήπεδο, κανείς δεν είδε το φάουλ που έγινε στην φάση του δεύτερου γκολ της ΑΕΚ”.

Νίκος Γεωργέας: “Γύρισε και σε εμάς η τύχη μια φορά. Καταφέραμε στις καθυστερήσεις να πάρουμε το ματς, τα δώσαμε όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Περίεργη ήταν η συμπεριφορά του κόσμου, άλλοι γιούχαραν και άλλοι χειροκροτούσαν. Τους Θέλουμε και στα δύσκολα κοντά μας, όχι μόνο στα εύκολα. Είμαστε καλή ομάδα και με δυο τρεις νίκες θα γίνουν όλα φυσιολογικά”.

Ράφικ Τζιμπούρ: “Αυτή η νίκη τονώνει την αυτοπεποίθησή μας εν όψει της συνέχειας. Χάρηκα πολύ για το γκολ που πέτυχε και το οποίο έδωσε τη νίκη στην ομάδα μου και ελπίζω να είναι αυτό η αρχή για πολλά ακόμη γκολ. Δεν ξέρω αν η ομάδα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο ή όχι. Αυτά είναι θέματα του προπονητή. Σημασία έχει ότι νικήσαμε”.