Τη διαδρομή «κόλαση-παράδεισος» διήνυσε ο Άρης στο εκτός έδρας παιχνίδι του με την Κέρκυρα.

Οι «κίτρινοι», στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο τους, πραγματοποίησαν επική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και, από εκεί που έχαναν με 2-1 στην ανάπαυλα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 4-3, επιστρέφοντας στις επιτυχίες, μετά από τρεις αγωνιστικές.

Τα γκολ της ομάδας της Θεσσαλονίκης σημείωσαν οι Φατί (25΄), Λαζαρίδης (65΄), Καστίγιο (68΄) και Κόκε (76΄), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν  οι Μαζνόφ (7΄), Γραμμόζης (32΄), Γκουστάβο (77΄).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στον Άρη, ο οποίος, μέχρι να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο, ήταν πίσω στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό, ο Μαζνόφ αξιοποίησε την πάσα του Στολτίδη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη, γράφοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια, ο Άρης ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 26΄, όταν ο Ρίκι Φατί, εκμεταλλευόμενος αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η χαρά των παικτών του Άρη, ωστόσο, κράτησε για μόλις έξι λεπτά, καθώς στο 32΄ο Δημήτρης Γραμμόζης με φοβερό απευθείας φάουλ έστειλε την Κέρκυρα με προβάδισμα (2-1) στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «Φαίακες» έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς στο 54΄, όταν ο Καλαντζής με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Αίφνης, ο Άρης αφυπνίστηκε και μέσα σε 11 λεπτά έφερε τα πάνω-κάτω. Στο 65΄ ο Λαζαρίδης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καστίγιο ισοφάρισε, στο 68΄ ο Μεξικανός έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του μετά από μεταβίβαση του Νέτο και στο 76΄ ο Σέρχιο Κόκε, πάλι από πάσα του φοβερού σήμερα Καστίγιο, έγραψε το 2-4.

Στο επόμενο λεπτό η Κέρκυρα ξαναμπήκε στο ματς, με το σουτ του Γκουστάβο έξω από την περιοχή να καταλήγει στα δίχτυα.

Εντούτοις, οι γήπεδούχοι έχασαν τις ελπίδες τους, όταν στο 83΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γραμμόζης.

Κίτρινες: Γκουστάβο, Γραμμόζης, Παρασκευαϊδης, Κοντοδήμος – Τόχα, Βαγγέλη

Κόκκινες: Γραμμόζης (83΄-δεύτερη κίτρινη)

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Στολτίδης, Καλαντζής (69΄ Γιάντσης), Παρασκευαΐδης (77΄ Τσίγκας), Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Μαζνόβ, Γκουστάβο, Επστάιν, Γραμμόζης, Μακρής