Με γκολ του Ρουμάνου επιθετικού, Βίκτορας Ιάκομπ στο 17’ ο Ηρακλής επικράτησε 1-0 της Καβάλας στο «Καυταντζόλγειο» και πήρε βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην Σούπερ Λιγκ. Να σημειώσουμε ότι ο «Γηραιός» έφτασε στη νίκη στην πρεμιέρα του Γιόζεφ Μπουμπένκο στον πάγκο του.
Ο Ηρακλής ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πετύχει γκολ. Η πίεσή του καρποφόρησε στο 17ο λεπτό, όταν ο Ιάκομπ πήρε την κεφαλιά από τους αμυντικούς της Καβάλας, μετά από σέντρα του επίσης Ρουμάνου, Μάρα και πέτυχε το 1-0.
Η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια και πήρε τα ηνία του αγώνα, όμως στην τελική πάσα η άμυνα του Ηρακλή με ηγέτη τον Λέκι κατάφερνε να διώξει τη μπάλα.
Στο δεύτερο μέρος, η Καβάλα συνέχισε τις προσπάθειές της να σκοράρει, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν έφεραν αποτελέσματα. Έτσι, ο Ηρακλής έφτασε στη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.
Κίτρινες κάρτες: Μιλάνο, Κονέ – Ντιέ, Μιλάνο, Ντουγκλάο, Σμόλαρεκ
Ηρακλής (Γιόζεφ Μπουμπένκο): Φερνάντες, Μάρτος, Γιαννούλης, Κατσαμπής, Ηλιάδης, Λέκι, Μιλάνο (46’ Παπαστεριανός), Επστάιν, Γιάντσης (73’ Κονέ), Μάρα, Ιάκομπ.
Καβάλα (Βαγγέλης Γούτης): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Φερέιρα, Ψωμάς, Ντιέ (46’ Ντομπρασίνοβιτς), Σιόντης (65’ Ιωάννου), Ονουάτσι, Λάκης (46’ Ρινκόν), Σμόλαρεκ, Σόσιν.