Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών «βάφτηκε»… κόκκινο.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε τη Δευτέρα με 64-60 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, κι έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ο Περπέρογλου για πρώτη φορά στο ΟΑΚΑ φορώντας ερυθρόλευκα

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα καλύτερη από τους γηπεδούχους και θα μπορούσε να φτάσει πολύ πιο εύκολα στη νίκη.

Εντούτοις, οι «πράσινοι» στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψαν στο παιχνίδι, δίνοντας… άγρια ομορφιά στο ντέρμπι, με την πλάστιγγα όμως να γέρνει εν τέλει υπέρ των «ερυθρόλευκων», που πέτυχαν σπουδαία νίκη στο κλειστό του Ολυμπιακού Σταδίου.

Ο Βασίλης Σπανούλης πανηγυρίζει

Πρώτο «βιολί» από τους Πειραιώτες ήταν ο μεγάλος αρχηγός τους, Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ του ντέρμπι μαζί με τον Δημήτρη Διαμαντίδη, που ήταν ο κορυφαίος από τους «πράσινους».

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ ο Στράτος Περπέρογλου, που στο πρώτο παιχνίδι ως αντίπαλος του «τριφυλλιού» σημείωσε 12 πόντους, ενώ ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης αρκέστηκε στους 6.

Μάχη στον αέρα ανάμεσα στον Σχορτσιανίτη και στον Χάινς

Επιφυλακτικοί μπήκαν οι δύο μονομάχοι στην… αρένα του ΟΑΚΑ κι έτσι στα πρώτα τέσσερα λεπτά πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ (6-6).

Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν… αέρα έξι πόντων (12-6), αναγκάζοντας τον Πεδουλάκη να επιστρατεύσει τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη από τον πάγκο (δεν ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα).

Ο Διαμαντίδης τα βάζει με την τύχη του ή ορθότερα με την ατυχία του

Πάντως, ο «Big Sofo» τα βρήκε σκούρα από τους Ντόρσεϊ και Χάινς κι έτσι δεν μπόρεσε, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, να κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του κάτω από τις δύο ρακέτες.

Εντούτοις, οι «πράσινοι», με 2/2 βολές του Τσαρτσαρή κι ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, πέτυχαν ένα γρήγορο 5-0 και μείωσαν στο καλάθι (14-16), όμως ο Περπέρογλου με δύο βολές έκανε για τους Πειραιώτες το 18-14, που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, με γρήγορα τρίποντα των Σπανούλη και Περπέρογλου ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (24-17).

Ματσιούλις και Χάινς μάχονται για την… πορτοκαλί θεά

Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι», ελλείψει του Διαμαντίδη (αποσύρθηκε για δύο λεπτά στον πάγκο για να ξεκουραστεί), έπαθαν μπλακ-άουτ στην επίθεση.

Εν αντιθέσει με το «τριφύλλι», ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα, φτάνοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, κάνοντας το 31-19.

Μάλιστα, οι Πειραιώτες με τον Σπανούλη… σημαιοφόρο και τον Περπέρογλου… παραστάτη πήγαν στα αποδυτήρια, όντας στο +12, (40-28).

Παπανικολάου και Διαμαντίδης περιμένουν την απόφαση του διαιτητή

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ολυμπιακός έδωσε ρεσιτάλ στα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς πήρε 5 σε μόνο μία φάση, ανανεώνοντας συνεχώς την επίθεσή του, αλλά έβρισκε με μεγαλύτερη δυσκολία το καλάθι.

Στα επόμενα λεπτά, το «τριφύλλι» με ένα 6-0 μείωσε στους έξι πόντους με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Λάσμε, ο οποίος έκανε το σκορ 34-40, ξεσηκώνοντας τον κόσμο της ομάδας του.

Πάντως, η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση… Με δύο διαδοχικά τρίποντα των Πρίντεζη και Λο, η ομάδα του Μπαρτζώκα εκτόξευσε τη διαφορά της με τους γηπεδούχους στο +14 (34-48), «παγώνοντας» εκ νέου τους φίλους των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια, οι «πράσινοι»… ροκάνισαν τη διαφορά με βολές λόγω των πολλών φάουλ που είχαν κερδίσει, με τον Διαμαντίδη να κάνει το 45-51.

Πρίντεζης και Τσαρτσαρής επί το έργον

Εντούτοις, με ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός έγραψε το 45-54 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το «τριφύλλι» έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να επιστρέψει στο παιχνίδι και το κατάφερε, κάνοντας το ματς και πάλι ντέρμπι.

Ο Πάνκο με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ) μείωσε στους επτά πόντους (48-54), ο Χάινς απάντησε με δίποντο, ωστόσο με τρίποντο του Τσαρτσαρή οι «πράσινοι» έφτασαν σε απόσταση πέντε πόντων στο 33′ για το 54-61.

Παπανικολάου και Σπανούλης την ώρα που πανηγυρίζουν καλάθι του Ολυμπιακού

Πάντως, η απάντηση των Πειραιωτών ήταν και πάλι άμεση και συγκεκριμένα… διά χειρός των Σπανούλη και Περπέρογλου.

Οι δύο πρώην «πράσινοι» με πέντε σερί πόντους έφτασαν τη διαφορά στο +10 για τον Ολυμπιακό, που προηγούνταν με 51-61 στο 34′.

Ο Παναθηναϊκός, έστω κι αν είναι μία νέα ομάδα και το σημερινό παιχνίδι δεν του πήγε καλά από την αρχή, κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους με τους Διαμαντίδη και Τσαρτσαρή (57-61) στο 37′, δίνοντας άγρια ομορφιά στο παιχνίδι, που, ενώ έδειχνε ότι θα κατέληγε σε θρίαμβο για τον Ολυμπιακό, θύμιζε και πάλι ντέρμπι.

Σε εκείνο το σημείο όμως «μίλησε» ο Παπανικολάου. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού με ένα τρίποντο βόμβα έξω από τα 6.75μ. έφτασε τη διαφορά στο +7, για το 64-57.

Ο Παπανικολάου μετά από το καθοριστικό τρίποντο που πέτυχε

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έκανε το 60-64, όμως, στα εναπομείναντα λεπτά, οι συμπαίκτες του πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα στο ΟΑΚΑ, παίρνοντας μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 28-40, 45-54, 60-64

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 2, Πάνκο, Ματσιούλις 6(1), Άρμστρονγκ, Ούκιτς 10, Λάσμε 7, Τσαρτσαρής 10(2), Διαμαντίδης 19(3), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 5(1), Άντιτς, Σπανούλης 19(2), Περπέρογλου 12(2), Ντόρσεϊ 4, Σλούκας, Μαυροειδής, Πρίντεζης 6(2), Παπανικολάου 9(1), Μάντζαρης 5(1).

Το ξεκίνημα του ντέρμπι:

Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου

Tα τελευταία λεπτά του αγώνα:

Το live του αγώνα:

Το παιχνίδι τελείωσε. Ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη με 64-60 σκορ.

60-64: Ο Διαμαντίδης ευστοχεί από τα 6.75μ. και κρατάει τον ΠΑΟ στο παιχνίδι.

57-64: Ο Παπανικολάου πετυχαίνει τρίποντο.

57-61: Ψύχραιμος ο Διαμαντίδης που με 2/2 βολές μειώνει στους τέσσερις πόντους.

55-61: 1/2 βολές από τον Λάσμε. Συνολικά έχει 1/7 ο φόργουορντ από την Γκαμπόν.

54-61: Ο Τσαρτσαρής με τρίποντο κατεβάζει τη διαφορά στους επτά πόντους.

51-61: Στο +10 και πάλι ο Ολυμπιακός με καλάθι του Περπέρογλου.

51-59: Ο Σπανούλης απαντά άμεσα από τη γραμμή των 6.75μ. και στέλνει τη διαφορά εκ νέου στους οκτώ πόντους.

51-56: Στο -5 ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Τσαρτσαρή.

48-56: Ο Χάινς παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και πετυχαίνει το καλάθι.

48-54: Ο Κίτσεν ευστοχεί σε λέι απ και κερδίζει και το φάουλ, πετυχαίνοντας τη βολή.

Αρχίζει η τέταρτη και τελευταία περίοδος…

Τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο…

45-54: Τρίποντο-ανάσα για τον Ολυμπιακό από τον Πρίντεζη, στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

45-51: Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού είναι… αλάνθαστος στη γραμμή των ελευθέρων βολών, «ροκανίζοντας» κι άλλο τη διαφορά.

43-51: Ο Διαμαντίδης πάει στη γραμμή της φιλανθρωπίας και με 2/2 βολές μειώνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά.

41-51: 1/2 εύστοχες βολές από τον Σχορτσιανίτη.

40-51: Ο Διαμαντίδης με δίποντο μειώνει τη διαφορά στους 11 πόντους.

38-51: Ευστοχεί σε τρίποντο ο Περπέρογλου.

38-48: 2/2 βολές από τον Σχορτσιανίτη.

36-48: Μειώνει με δίποντο ο Διαμαντίδης.

34-48: Εκτελεί εύστοχα από τα 6.75μ. ο Λο.

34-45: Εύστοχο τρίποντο από τον Πρίντεζη.

34-42: Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο έρχεται από τον Παπανικολάου.

34-40: Άλεϊ ουπ κάρφωμα του Λάσμε που μειώνει στους έξι τη διαφορά.

32-40: 2/2 βολές από τον Τσαρτσαρή.

30-40: Ο Λάσμε παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και αφήνει την μπάλα στο καλάθι.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο…

Ημίχρονο στο μεγάλο ντέρμπι…

28-40: Ο Ούκιτς με καλάθι δύο πόντων μειώνει για τους «πράσινους».

26-40: Ο Σπανούλης «τρυπά» την άμυνα του Παναθηναϊκού και αφήνει την μπάλα στο καλάθι.

26-38: 1/2 βολές από τον Σπανούλη.

26-37: Μειώνει με λέι απ ο Ούκιτς.

24-37: Ο Σπανούλης πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο, ευστοχώντας σε καλάθι και στη συμπληρωματική βολή.

24-34: Απαντά με τρίποντο ο Διαμαντίδης.

21-34: Ο Μάντζαρης πετυχαίνει τρίποντο. Στο +13 η διαφορά για τον Ολυμπιακό.

21-31: Ο Λάσμε πετυχαίνει το καλάθι και κερδίζει και φάουλ. Εντούτοις, αστοχεί στη βολή.

19-31:
 Ο Κίτσεν κάνει φάουλ στον Σπανούλη σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είναι εύστοχος και στις τρεις ελεύθερες βολές και… εκτοξεύει τη διαφορά στο +12 για την ομάδα του.

19-28: Ο Λο πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στο ντέρμπι.

19-26: Ο Ούκιτς πετυχαίνει το δίποντο και κερδίζει το φάουλ, ωστόσο αστοχεί στη βολή.

17-26: Ο Χάινς με το πρώτο του καλάθι διευρύνει τη διαφορά για τους Πειραιώτες.

17-24: Σειρά του Σπανούλη να πετύχει τρίποντο.

17-21: Απαντά για τον Παναθηναϊκό από τα 6.75μ. ο Ματσιούλις.

14-21: Τρίποντη «βόμβα» από τον Περπέρογλου.

Άρχισε η δεύτερη περίοδος…

Ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο…

14-18: 2/2 βολές από τον Περπέρογλου.

14-16: Τρίποντο από τον Διαμαντίδη.

11-16: Ο Τσαρτσαρής είναι εύστοχος από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας».

9-16: Ο Περπέρογλου πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του εναντίον της πρώην ομάδας του.

9-14: Ο Σχορτσιανίτης μειώνει με καλάθι κάτω από τη ρακέτα.

7-14: Ο Σπανούλης με καλάθι δύο πόντων φτάνει τη διαφορά στο +7.

7-12: 1/2 βολές από τον Σχορτσιανίτη.

6-12: Ο Ντόρσεϊ ευστοχεί σε δύο ελεύθερες βολές.

6-10: Ο Παπανικολάου με λέι απ δίνει… αέρα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό.

6-8: “Γκολ-φάουλ” του Ντόρσεϊ, ο οποίος αστοχεί στην ελεύθερη βολή.

6-6: Ο Ούκιτς σημειώνει το δεύτερο καλάθι του στο ντέρμπι.

4-6: Ο Παπανικολάου δεν δυσκολεύεται από κοντά να πετύχει καλάθι.

4-4: Ο Ούκιτς ισοφαρίζει με δίποντο.

2-4: Ο Μάντζιαρης φεύγει στον αιφνιδιασμό και δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

2-2: Ισοφαρίζει με λέι απ του Σπανούλη ο Ολυμπιακός.

2-0: Εύστοχος σε δίποντο ο Μπράμος.