Νικητής έφυγε από τα βόρεια προάστια ο Κολοσσός. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε με 75-71 του Αμαρουσίου σε παιχνίδι για την 23η αγωνιστική της Α1, παρότι στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη και η πέμπτη εκτός έδρας για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Το Μαρούσι στα πρώτα λεπτά του αγώνα επέβαλλε το ρυθμό του και προηγήθηκε στο 6’ με 18-7 και στο 8’ με 24-11. Μάλιστα στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 (44-28). Κάπου εκεί ο Κολοσσός άρχισε να αφυπνίζεται και στο 38’ με τρίποντο του Βασίλιεβιτς ισοφάρισε 70-70. Ο Βασίλιεβιτς και πάλι με δύο βολές έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 74-71, ενώ ο Παππάς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 71-75.