Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στη «μάχη» του «Αλκαζάρ» με τη Λάρισα, αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Πειραιά με γκολ των Leonardo (22’) και Maresca (32’) επικράτησε με 2-0 των «βυσσινί», καταφέρνοντας παράλληλα να σπάσει την δυσμενή παράδοση που είχαν στον Κάμπο τα τελευταία 22 χρόνια.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός, έχοντας πάρει τη νίκη με 3-0 επί του Εργοτέλη στο «Παγκρήτιο», ζευγάρωσε σήμερα τις νίκες του στη Super League, επικρατώντας 1-0 της Ξάνθης. Το μοναδικό γκολ σημείωσε στο 40′ ο Κώστας Κατσουράνης. Πλέον, ο Παναθηναϊκός έγινε η μόνη ομάδα με έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα και φυσικά πρωπορεύεται στο βαθμολογικό πίνακα.

Η ΑΕΚ χωρίς να κάνει καλή εμφάνιση κατάφερε να επικρατήσει 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι και να μπει με τρεις βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Dusan Bajevic έφτασε στη νίκη με γκολ που σημείωσε στο 58′ ο Ismael Blanco, μετά από πολύ καλή μπαλιά του Nemeth.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε 3-0 του Λεβαδειακού. Η ομάδα του Fernando Santos άνοιξε το σκορ στο 62’ με τον Vieirnha, ενώ τρία λεπτά μετά ο Filomeno πέτυχε το 2-0. Στο 72’ ο Βασίλης Κουτσιανικούλης που ήταν ο δημιουργός των δύο πρώτων γκολ, σκόραρε και σφράγισε με τον καλύτερο τρόπο την πολύ καλή εμφάνισή του και τη νίκη της ομάδας του.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στην Ήπειρο επικράτησε 2-0 του Πανθρακικού. Για τον “Άγιαξ της Ηπείρου” σκόραρε στο 34′ ο Κώτσιος και στο 66′ ο Τζανής.

Χθες, με το ισόπαλο 2-2 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Άρη, στο «Καυτανζόγλειο», ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής στη Super League.

Σε ένα παιχνίδι που δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο, αφού ένας οπαδός του Ηρακλή μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, χαστούκισε τον Μιχάλη Σηφάκη και του τα… έψαλλε στην αρχή, ο «Γηραιός» αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Άρη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 45 λεπτά καθυστέρηση και τελικά οι «κίτρινοι» ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Campora στο 21’, ο οποίος αγωνίστηκε, αντικαθιστώντας τον βασικό Sebastian Abreu.

Ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει στο 26’ με τον Iacob, ενώ στο 38’ και πάλι ο Campora έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο ίδιος παίκτης στο επόμενο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι του Kowalewski, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με πέναλτι στο 59’ ο Epstein.

Στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος δεν κατάφερε στο πρώτο του φετινό παιχνίδι στη Super League να κερδίσει και έμεινε στο 1-1 με τον Εργοτέλη. Ο Kumordzi στο 24’ άνοιξε το σκορ για τους «κυανέρυθρους», ενώ στο 35’ ο Romano ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Καβάλα, κερδίζοντας με 1-0 τους «Αργοναύτες». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 23’ ο Danijel Cesarec.