Στην κορυφή της Super League θα βρει ο… ερχομός του νέου χρόνου τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Καραϊσκάκη» κι έτσι ολοκλήρωσε με νίκες τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για το 2011, διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τον δεύτερο Παναθηναϊκό (έχει δύο ματς λιγότερα).

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με γκολ του Φουστέρ μόλις στο 9ο λεπτό, ενώ ο Ράφικ Τζεμπούρ στο 43ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά τους.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και, ως είθισται στους τελευταίους αγώνες του, πέτυχε γκολ με το… καλησπέρα.

Πιο συγκεκριμένα, στο 9ο λεπτό με τον Φουστέρ, ο οποίος, ύστερα από πάσα του Μοντέστο, έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ από τα 20 μέτρα και παραβίασε την εστία του Φέγκρους, ανοίγοντας το σκορ για τους Πειραιώτες.

Η ομάδα του Βαλβέρδε δεν επαναπαύτηκε στο 1-0 και συνέχισε να πιέζει τους Ηπειρώτες, για να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ.

Πάντως, οι παίκτες του Άγιαξ, μετά το πρώτο -μαρτυρικό για αυτούς- εικοσάλεπτο, κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, χωρίς πάντως να μπορέσουν να απειλήσουν την εστία του Μέγερι.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-0 θα είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, ο Τζεμπούρ στο 43’ διπλασίασε τα τέρματά της ομάδας του, συνδυάζοντας την επιστροφή του στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού με γκολ.

Έπειτα από σέντρα του Μανιάτη, ο Φετφατζίδης «τσίμπησε» την μπάλα και αποδέκτης αυτής έγινε ο Αλγερινός φορ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 2-0 για τους Πειραιώτες.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αγγέλου Αναστασιάδη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν ταχύτητα, κατάφερε να ισορροπήσει το ματς.

Πάντως, ο Τζεμπούρ στο 65’ είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0 για τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Φέγκρους βγήκε νικητής στη μεταξύ τους μονομαχία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απάντησε άμεσα και ένα λεπτό αργότερα απείλησε τους γηπεδούχους με ένα σουτ του Μπακαγιόκο, που ωστόσο κατέληξε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των φιλοξενούμενων, δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα κι έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Δημήτρη Στυλιάρα βρήκε τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη με 2-0 σκορ.

Κίτρινες: Χολέμπας – Ανδριόλας

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Τοροσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Μαρκάνο, Χολέμπας, Μανιάτης, Μοδέστο (66′ Ορμπάιθ), Φετφατζίδης (71′ Γέστε), Μιραλάς, Φουστέρ, Τζιμπούρ (90′ Πάντελιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Άγγελος Αναστασιάδης): Φεγκρούς, Πάντος, Βάντερσον, Μπουζίντ, Κώτσιος, Τζημόπουλος (74′ Ντε Βισέντι), Λίλα (45′ Βίλα), Ανδράλας, Σκούφαλης (46′ Μπεσέρα), Γεωργίου, Μπακαγιόκο.